Lewa obrona - kogo powinna sprowadzić Chelsea? - Chelsea24News
Lewa obrona – kogo powinna sprowadzić Chelsea?
Lewa obrona – kogo powinna sprowadzić Chelsea?

Lewa obrona – kogo powinna sprowadzić Chelsea?

Od odejściu Ashleya Cole’a z Chelsea, ciągle pozostała niewypełniona luka na lewej stronie defensywy. Od tego czasu przewinęło się już kilku zawodników, min. Alonso, Emerson czy Azpilicueta, lecz żaden z nich nie dał nigdy odpowiedniej jakości oraz stabilizacji. Menedżer The Blues jest niezadowolony ze swoich lewych defensorów, w związku z czym możemy spodziewać się odejścia Hiszpana lub Włocha. Frank Lampard ma zamiar bardzo mocno nakłaniać zarząd, aby już w zimowym okienku transferowym zakontraktować nowego zawodnika na tą pozycję.

W tej pracy przedstawię oraz porównam suche statystyki lewych obrońców, którzy są łączeni z transferem na Stamford Bridge. Mam nadzieje, że rozwinie to trochę naszą wiedzę na temat zawodników, których obserwujemy, lecz niekoniecznie oglądamy w akcji, takich jak Grimaldo, Telles czy Gosens. Skupię się tylko i wyłącznie na zawodnikach, którzy moim zdaniem mogą zasilić szeregi The Blues już zimą lub w letnim oknie transferowym.

O to lista zawodników, których wezmę pod lupę w tym materiale. Pod uwagę będę brał tylko i wyłącznie ich liczby z aktualnego sezonu, aby przybliżyć w jakiej formie obecnie są ci piłkarze. Statystyki liczone są tylko i wyłącznie ze spotkań ligowych oraz europejskich pucharów.

José Gaya (Valencia) 24 lata
Alex Telles (FC Porto) 27 lat
Alex Grimaldo (Benfica) 24 lata
Ben Chilwell (Leicester City) 23 lata
Robin Gosens (Atalanta Bergamo) 25 lat

A więc tak wygląda ta piątka lewych obrońców czysto w liczbach w aktualnym sezonie. Pokuszę się również o zrobienie rankingu, w którym to wedle mojej opinii, odzwierciedli kto okazałby się najlepszym, a kto najgorszym transferem dla The Blues. Kolejność od najlepszego do najgorszego.

1. Alex Grimaldo
2. Jose Gaya
3. Ben Chilwell
4. Robin Gosens
5. Alex Telles

Pod uwagę w tym zestawieniu wziąłem potencjalną sumę, jaką musiałby zapłacić zarząd Chelsea za każdego z tych zawodników, wiek, umiejętności w ofensywie i defensywie, przydatność przy obecnej kadrze, atrybuty psychiczne takie jak determinacja oraz profesjonalizm.

Zatem jeśli możliwe byłoby ściągnięcie Alexa Grimaldo jeszcze zimą, pokusiłbym się o to lub zaczekał z nim do lata, jeśli to zwiększyłoby nasze szanse na pozyskanie Hiszpana. Zaletą Grimaldo na pewno jest faza ofensywna w jego wykonaniu, uważam, że jest jednym z najlepszych na tej pozycji pod tym względem, przy czym w defensywnie nie wygląda źle. Alex to ciągle młody zawodnik, ma 24 lata, myślę, że to dobry wiek na transfer do większego zespołu. Zawodnik w takim wieku ma już za sobą kilka sezonów w profesjonalnym futbolu, przy czym jeszcze ma długie lata gry przed sobą i szerokie pole do popisu. Moim zdaniem posiada on bardzo wysoki potencjał, który mógłby pokazać w koszulce Chelsea.

Dwiema alternatywami dla zawodnika Benfici na ściągnięcie już zimą, wg mnie mogą być tylko Gaya oraz Chilwell, przy czym w mojej opinii nie mamy najmniejszych szans na pozyskanie Anglika w tym sezonie. Ben podobnie jak całe Leicester, rozgrywa świetny sezon i konsekwentnie zdobywają punkty w lidze, co aktualnie daje im drugą lokatę w lidze. Uważam, że obrońca Lisów nie odejdzie zimą z dwóch powodów, po pierwsze nie uwierzę w to, że klub pozbyłby się jednego ze swoich najlepszych graczy w tak ważnym i dobrym sezonie, a po drugie, sam Chilwell wypowiadał się, że on jest szczęśliwy na King Power Stadium. Jeśli Leicester zapewni sobie w przyszłym sezonie grę w Lidze Mistrzów, to jestem pewny, że Ben pozostanie w swojej aktualnej drużynie. Jedyną szansą jaką widzę na pozyskanie go, jest brak awansu Lisów do Champions League, lecz na ten moment nie zapowiada się, aby taki obrót spraw mógł się wydarzyć.

Odnośnie Alexa Tellesa, nie chcę go w Chelsea ani zimą, ani latem, uważam go za przereklamowanego zawodnika, który mam nadzieję nigdy nie przyodzieje trykotu The Blues. Brazylijczyk ma zbyt wielkie braki w defensywie, jak podstawowe ustawianie się czy krycie. W mojej opinii takie błędy trzeba eliminować kiedy jesteś jeszcze młodym piłkarzem, dziś Alex ma rocznikowo 28 lat. Myślę, że to już dla niego za późno, aby rozwinąć się do wysokiej klasy lewego defensora. Co prawda w ofensywie jest świetny, lecz często gubi pozycje, na co może sobie pozwolić w lidze portugalskiej, natomiast w Premier League takie błędy byłyby karygodne i często prowadziły do utraty gola.

Ktoś może pomyśleć czemu akurat Jose Gaya jest u mnie na drugim miejscu skoro ma tak przeciętne liczby? Trzeba przede wszystkim pamiętać, ze obrońca Nietoperzy gra w jednej z dwóch najtrudniejszych lig na świecie – La Liga, a do tego występuje on również w Champions League i nie miał on tak łatwej grupy jak np. Benfica. Telles oraz Gosens polepszyli trochę swoje liczby w Lidze Europy, co sprawia, że w suchych statystykach prezentują się lepiej od Hiszpana. Gaya jest również najbardziej zbalansowanym zawodnikiem, który nie ma braków w fazie defensywnej oraz mimo przeciętnych liczb, potrafi zagrać bardzo dobrze w ofensywie. Śmiem wątpić, że gdyby Chilwell występował w Lidze Mistrzów, również notowałby wiele przeciętnych spotkań zarówno w rozgrywkach ligowych, jak i europejskich.

Gdyby żaden z tych zawodników nie przeszedłby do Chelsea zimą, zwiększyłbym zainteresowanie Gosensem i uważnie obserwował drugą fazę sezonu w jego wykonaniu, po czym latem przemyślałbym ponownie, kto mógłby okazać się największym wzmocnieniem naszej kadry. Zaletą Niemca na pewno jest mała ilość czerwonych kratek, lecz również zielona jest tylko jedna, co oznacza, że nie wyróżnia się on zbytnio negatywnie, ani pozytywnie.

Ja bym postąpił właśnie tak, a jak poczyni Frank Lampard? Przekonamy się o tym już w najbliższym czasie.

 

O autorze

Avatar

Zagorzały fan Chelsea, który uwielbia narzekać na wybory personalne naszego ukochanego trenera.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW