Kulisy pozyskania Hakima Ziyecha - Chelsea24News
Kulisy pozyskania Hakima Ziyecha
Kulisy pozyskania Hakima Ziyecha

Kulisy pozyskania Hakima Ziyecha

Hakim Ziyech jest pierwszym wzmocnieniem drużyny Franka Lamparda, trafi jednak do klubu dopiero po zakończeniu sezonu. W klubie wszyscy są jednakże pewni, że to zawodnik na którego warto czekać. 

To kolejny przykład długoterminowego planowania Chelsea jeżeli chodzi o transfery, rozmowy dotyczące transferu Marokańczyka odbyły się już w grudniu, jednak Ajax nie chciał pozbywać się swojej gwiazdy w trakcie sezonu, gdy walczą o wygranie ligi oraz Ligi Europy.

Chelsea wytrzymała presję na to, aby pozyskać krótkoterminowe wzmocnienia i spokojnie czekali na możliwość dokonania transferów na których chcą oprzeć budowę drużyny na kolejne lata. Deadline minął więc bez żadnego wzmocnienia, a kilkanaście dni później ogłoszono pierwszy transfer – Ziyech do Chelsea za około 33 miliony funtów plus potencjalne 3 miliony funtów bonusów.

Klub miał obserwować zawodnika od trzech lat i bardzo prawdopodobne, że Ziyech trafiłby do Chelsea już rok temu, gdyby nie zakaz transferowy.

Ziyech był wówczas dostępny za około 26 milionów funtów, wszystko przez klauzulę wykupu wpisaną w kontrakt zawodnika. Kilka klubów było nim zainteresowanych, jednak poważna propozycja przyszła jedynie z Sevilli – Hakim ofertę odrzucił, gdyż nie sądził, aby klub z Hiszpanii był dla niego krokiem w przód.

Wiele zespołów wysyłało skautów, aby obserwować gracza, jednak nikt ostatecznie nie przekonał się do tego, aby go pozyskać. Najmocniej zarzucano Ziyechowi tendencję do oddawania zbyt wielu strzałów (często zupełnie niepotrzebnych) oraz zbyt częstych strat w strefach, gdzie jest to zbyt ryzykowne. Liczba dziwnych i nielogicznych zagrań miała dorównywać liczbie tych które zachwycały.

Wątpliwości budzi także postura zawodnika, jest to bardzo chudziutki zawodnik i nie wiadomo jak poradzi sobie w bardziej intensywnych ligach, gdzie gra ciałem jest bardzo ważna. Do wszystkiego dochodzi najbardziej oczywisty fakt – ‚generowanie liczby’ w Eredivisie nie zawsze przenosi się na robienie tego w mocniejszych ligach.

Im mocniej Chelsea go obserwowała tym bardziej się jednak do niego przekonywał zarząd oraz skauci. W przypadku Ziyecha ogromnym plusem jest fakt, że jest to gracz uniwersalny, mogący zagrać na pozycji numer osiem, dziesięć oraz na skrzydle. Potrafi odnajdywać się w różnych systemach taktycznych i umie wykonywać konkretne zadania boiskowe. Dodatkowo jest graczem bardzo lubianym w szatni Ajaksu. Ziyech jest graczem pracowitym, a jednocześnie takim, który potrafi błysnąć boiskową magią.

Sfinalizowanie transferu już w lutym bardzo zaskoczyła wiele klubów, gdyż zespoły z Anglii są raczej postrzegane za takie, które nie potrafią zbyt dobrze planować transferów i myśleć długoterminowo.

Ziyech trafi do Premier League ze statusem najlepszego gracza Ajaksu – tak jak przybywali do Anglii gracze tacy jak Eriksen czy Suarez.

Pomocnik będzie miał 27 lat, gdy po raz pierwszy zagra w Premier League. Jest więc znacznie starszy niż większość graczy, która opuszcza Eredivisie, jest także znacznie starszy niż zawodnicy, których przeważnie obserwuje Chelsea. Marina Granowskaja stara się równoważyć zakupy poprzez sprzedaż innych zawodników, wobec czego szuka zazwyczaj młodszych graczy.

To jednak cena przeważyła i dlatego Ziyech trafi na Stamford Bridge, a nie droższe alternatywy takie jak Wilfried Zaha. Jadon Sancho byłby jeszcze droższym zakupem, jednak w tym przypadku zakup Ziyecha nie wyklucza pozyskania Anglika.

Wzmocnienie skrzydeł mimo transferu Ziyecha może być uzasadnione – z klubem pożegna się Pedro, a jeżeli nic się nie zmieni, to jego śladem powędruje Willian. Chelsea ma opcję wykupu Bogi i to on będzie alternatywą w razie niepowodzenia przy sprowadzaniu Sancho.

Chelsea musi wzmocnić także inne pozycje – klub będzie szukał kogoś do rywalizacji z Abrahamem, lewego obrońcy, stopera z najwyższej półki oraz bramkarza, jeżeli Kepa nie wróci do dobrej dyspozycji.

Niezależnie jednak od tego kto przybędzie do Chelsea latem, Ziyech będzie kluczowym elementem układanki Franka Lamparda. W Ajaksie panuje przekonanie, że Marokańczyk sprosta oczekiwaniom.

Źródło: The Athletic

O autorze

Michal Malolepszy

Redaktor naczelny portalu. Uwielbiam pisać o piłce, mówić o piłce, czytać o piłce. Wspomniałem już, że lubię piłkę nożną? Oprócz tego lubię dobrą książkę (najlepiej o piłce!) oraz film. Cieszy mnie to jak dużą społeczność zbudowaliśmy i mocno pracuje nad tym, aby stale ją powiększać.

Related posts

X
Chelsea24News

FREE
VIEW