Lampard o sposobie na sukces, transferach i mentalności - Chelsea24News
Lampard o sposobie na sukces, transferach i mentalności
Lampard o sposobie na sukces, transferach i mentalności

Lampard o sposobie na sukces, transferach i mentalności

Frank Lampard podzielił się przemyśleniami dotyczącymi budowy drużyny.

Anglik dopiero rozpoczyna budowę klubu na swoją modłę, a najbliższe okno transferowe będzie pierwszym, gdy do klubu dołączą nowi zawodnicy, a do przyciągania najlepszych graczy może być potrzebna gra w Champions League.

– Gra w Lidze Mistrzów jest niesamowicie ważna dla Chelsea, nie chodzi tylko o prestiż. Po prostu chcesz grać w rozgrywkach z najlepszymi klubami, chcesz grać na najwyższym poziomie i przyciągać najlepszych zawodników. Chcemy zmniejszać stratę do drużyn walczących o mistrzostwo.

– Champions League to także ogromne pieniądze dla klubu, dlatego tak ważne jest to, aby skończyć sezon w czwórce. Gra w tych rozgrywkach jest dla nas niezwykle ważna, nawet w takim sezonie jak obecny.

– Myślę że jeżeli uda nam się skończyć sezon w TOP4 to będzie to wielkie osiągnięcie dla naszych zawodników, mamy zespół w którym debiutowało mnóstwo graczy, niektórzy wracali z wypożyczeń. Musieli szybko przestawić się na tak wysoki poziom, a trzeba przyznać, że to był najdłuższy maraton w historii tych rozgrywek.

– Przed sezonem straciliśmy najlepszego piłkarza ligi. Kevin de Bruyne oraz Mo Salah są wspaniali, jednak myślę że Eden miał większy wpływ na grę swojej drużyny.

– Zawodnicy powinni być zainspirowani graczami Liverpoolu, którzy uniosą puchar za wygranie Premier League. Nie zamierzam jednak kazać moim piłkarzom zostawać na murawie, aby to oglądać.

Lampard opowiedział nic o rozwijaniu piłkarzy.

– Jako menedżer nigdy nie możesz zrezygnować z rozwijania swoich piłkarzy na boisku treningowym. Ważne jest to, aby wyszukiwać elementy, które u piłkarzy można poprawić, tak aby kolektyw był coraz lepszy. To jednak oczywiste, że musisz także zajmować się rekrutacją. To jest ten balans.

– Ważne jest to, aby gracze zdobywali doświadczenie, a co za tym idzie pewność siebie oraz charakter. To zbyt wiele, aby prosić młodego zawodnika, aby wszedł bezpośrednio do zespołu i stał się wiodącą postacią. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu na rozwój. Staramy się wykształcać w naszych piłkarzach mentalność, szukamy liderów i silne osobowości.

– Nie jest łatwo znaleźć piłkarzy o odpowiednim talencie, charakterze, zaangażowaniu i ambicjach. Wszystko to jest potrzebne, aby taki ktoś odniósł sukces w takim klubie jak Chelsea. Nie chcemy piłkarzy, którzy przychodzą do Chelsea, aby zobaczyć co się wydarzy, nie chcemy także takich, którzy wybierają klub ze względu na Londyn. Chcę piłkarzy, którzy pragną być częścią mocnego zespołu. Talent jest ważny, ale szukamy także odpowiedniego nastawienia. Ważne jest to, aby piłkarz chciał być zwycięzcą.

Lampard został zapytany o porównania z początkami Jurgena Kloppa w Liverpoolu.

– Ważne jest to, aby wierzyć w swoją pracę, to że każdego dnia możesz poprawiać małe rzeczy, wychodzimy na boisko treningowe, aby się rozwijać. Wiemy czego chcemy i jest to nasza stała.

– Liverpool na początku także miał problemy z konsekwencją, jednak musisz wtedy posiadać konsekwencję w swojej pracy. Przekaz jest prosty, nawet gdy przyjdą trudniejsze momenty, nie możesz zboczyć z wyznaczonej ścieżki, nawet gdyby wydawała się ona prostsza, niemal drogą na skróty. Musisz wierzyć w to co robisz. Ja oraz mój sztab w to wierzymy, dlatego ciężko nad tym pracujemy.

– Nie chcemy klonować drogi Liverpoolu, chcemy kroczyć własną ścieżką.

– Tak naprawdę proces nauki trwa cały czas i nigdy się nie kończy. Może przyjść moment, kiedy myślisz, że rozgryzłeś dany aspekt, po czym stracisz gola w sposób, którego nie przewidziałeś. Stale mierzysz się z innymi drużynami, musisz reagować na to co oferuje rywal. Cały czas staramy się poprawiać konkretne aspekty, jednak wiemy, że najważniejsze jest to, aby zachować spokój. Najgorsze jest zmienianie koncepcji tylko ze względu na jedną drużynę lub wynik w jednym meczu. Nawet gdy nie idzie musisz zachować optymizm i wierzyć, że na dłuższą metę to spokój i długofalowy plan da sukces.

– Chcemy uzyskać stabilność w grze, taką jaką posiadają zespoły pokroju Liverpoolu oraz Manchesteru City. To jednak wymaga czasu.

– Jestem menedżerem otwartym taktycznie, liczą się dla mnie wygrane spotkania. Ludzi nie obchodzi to, czy grałeś trójką w obronie czy czwórką, będą pamiętali wynik.

Źródło: Guardian/Sky Sports/ Chelsea FC

O autorze

Michal Malolepszy

Jestem niepoprawnym marzycielem, uwielbiam być kreatywny. Lubię lubić. Czym interesuję się poza piłką? Kocham pochłaniać kulturę - książka, film czy nawet muzyka.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW