Pięć zmian które zobaczymy w kolejnym sezonie ligowym - Chelsea24News
Pięć zmian które zobaczymy w kolejnym sezonie ligowym
Pięć zmian które zobaczymy w kolejnym sezonie ligowym

Pięć zmian które zobaczymy w kolejnym sezonie ligowym

Przedstawiciele klubów spotkali się, aby przedyskutować kilka potencjalnych zmian w działaniu zasad.

Jednym z punktów obrad był system VAR. System ten będzie używany również w następnym sezonie, a sędziowie będą zachęcani, aby korzystać z niego jeszcze częściej niż w minionej kampanii.

Oto pięć najważniejszych zmian względem poprzedniego sezonu:

1. Ekrany VAR 

Sędziowie będą zachęcani do tego, aby samodzielnie podejmowali decyzje na podstawie nagrań systemu VAR. Na każdym obiekcie będą monitory, na którym arbiter będzie mógł obejrzeć sporną sytuację, kontrowersyjnego gola lub starcie. Będzie można sprawdzać potencjalną czerwoną kartkę, spalonego lub nieprawidłowo zdobytego gola.

2. Bramkarz podczas rzutów karnych

Arbiter będzie zwracał większą uwagę na zachowanie bramkarza podczas rzutu karnego. W przypadku gdy rzut karny będzie obroniony, będzie kluczowe to, czy stopa bramkarza miała kontakt z linią bramkową, jeżeli nie to rzut karny zostanie powtórzony. W przypadku przestrzelenia lub uderzenia w obramowanie bramki nie będzie sprawdzone położenie stóp bramkarza.

3. Piłkarze drużyny atakującej podczas rzutów karnych

W sezonie 2020/21 jedynie w przypadku bezpośredniego udziału w rzucie karnym (poprzez dobicie czy strzał po otrzymaniu podania) będzie sprawdzane to, czy zawodnik znajdował się w polu karnym jeszcze przed dotknięciem piłki przez gracza strzelającego. Podobnie ma się sprawa z piłkarzem broniącym bramki, tylko jeżeli weźmie bezpośredni udział w akcji (wybicie piłki, wślizg, blokowanie strzału), będzie sprawdzane, czy nie wbiegł w pole karne zbyt szybko. Pod uwagę będą brane jedynie stopy piłkarza.

4. Spalone

Nie ma marginesu błędu przy spalonych. Nie zmienia się to jak będą oceniane spalone, każda część ciała, która pozwala na zdobycie gola będzie musiała znajdować się dalej bramki niż taka część ciała u zawodnika broniącego. Mowa tutaj nawet o barku czy małej części stopy.

5. Flaga przy spalonym

W kolejnym sezonie arbiter nie będzie podnosił flagi dopóki sytuacja się nie zakończy. Dopiero po zakończeniu sytuacji, arbiter boczny może podnieść flagę sygnalizując spalonego. Wówczas arbiter sprawdzi sytuację w systemie VAR.

W zbliżającym się sezonie zabraknie przerw na nawodnienie, dłuższej ławki rezerwowych (wraca siedmioosobowa) oraz pięciu zmian (wracamy do trzech).

Przypadkowa ręka zostanie odgwizdana tylko wtedy, gdy będzie miała miejsce chwilę przed bramką lub akcją bramkową. Obszar ręki, gdzie przewinienie jest odgwizdywane jest wyraźnie określone w przepisach, bark jest częścią ciała, którą można dotykać piłkę.

Źródło: Manchester United

O autorze

Michal Malolepszy

Jestem niepoprawnym marzycielem, uwielbiam być kreatywny. Lubię lubić. Czym interesuję się poza piłką? Kocham pochłaniać kulturę - książka, film czy nawet muzyka.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW