Brighton vs. Chelsea - obszerna analiza taktyczna - Chelsea24News
Brighton vs. Chelsea – obszerna analiza taktyczna
Brighton vs. Chelsea – obszerna analiza taktyczna

Brighton vs. Chelsea – obszerna analiza taktyczna

USTAWIENIE ZAWODNIKÓW

Graham Potter wybrał formację 3-5-2. Ben White grał jako pół-prawy stoper, Tariq Lamptey jako prawy wahadłowy, a Solly March jako lewy wahadłowy. Adam Lallana dostał pierwsze minuty w barwach Mew, a duet napastników tworzył  Neal Maupay i Leandro Trossard.

Frank Lampard ustawił swoich zawodników w ustawieniu 4-4-2. Kepa dostał kolejną szansę, parą stoperów była dwójka Zouma-Christensen. Boki obrony to Marcos Alonso i Reece James, a Kai Havertz i Timo Werner dostali możliwość debiutu. Młodszy z Niemców grał z prawej strony pomocy, a Timo tworzył duet napastników z Rubenem Loftus-Cheekiem.

DLACZEGO ZOSTALIŚMY ZDOMINOWANI W PIERWSZEJ POŁOWIE?

Mimo tego, że Mewy przegrywały do przerwy 0-1, to właśnie oni byli dłużej przy piłce. 63% posiadania futbolówki dla Brighton to wielka przewaga. W pierwszej odsłonie meczu zespół Pottera czuł się idealnie wyprowadzając piłkę – gdy bramkarz bił krótko piątkę, ci zmieniali swoją formację z 5-3-2 na 4-3-3, dzięki czemu tworzyli dużą przewagę liczebną na własnej połowie. Lamptey, teoretycznie prawy wahadłowy, zostawał podczas wyprowadzania piłki głęboko na własnej połowie. Lewy wahadłowy – March wychodził wysoko na naszą połowę, a dwójka napastników Mew pressowała Kante oraz defensorów The Blues. Mocny nacisk na Kante stwarzał Chelsea problemy, gdyż wymuszali oni błędy na Francuzie. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć jak płynnie zmieniała się formacja Brighton, tak by móc komfortowo wyprowadzać piłkę z własnej połowy i przechodzić do drugiej tercji boiska.Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Innym czynnikiem, dlaczego Brighton z taką łatwością zdominowało drugą połowę, była taktyka przygotowana przez Pottera gdy Mewy nie posiadały piłki. Gdy Chelsea chciała wyprowadzać piłkę od bramkarza, ci wychodzili ekstremalnie wysoko, skutecznie uniemożliwiając atak pozycyjny. Gdy to The Blues mieli piłkę, Brighton ponownie zmieniało formację na 5-3-2. Dwójka napastników naciskała na stoperów Chelsea oraz Jorginho, maksymalnie utrudniając im wyprowadzanie piłki. Trójka pomocników z tyłu zajmowała się pressowaniem Kante oraz schodzeniem na boki w razie podania do naszych bocznych obrońców (Alonso i Jamesa). Następne zdjęcie z meczu pokazuje właśnie jak ta piątka zawodników Mew jest gotowa do wysokiego pressingu oraz wymusza na Kepie i defensorach Chelsea zagranie długiej piłki, co kończyło się najczęściej stratą.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Gdy Chelsea udało się w końcu wyjść z tego wysokiego pressingu Brighton i przetransportowaliśmy piłkę do drugiej tercji boiska, Brighton zmieniało nastawienie z wysokiej obrony na głęboką. Oba wahadła bardzo się cofały grając w destrukcji jak zwyczajni boczni obrońcy. Trzymali ścisłość zarówno w poziomie jak i pionie, nie dawali praktycznie w ogóle miejsca naszym pomocnikom na zagranie piłki napastnikom. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć zwartość utrzymywaną przez Mewy, która odcinała praktycznie wszystkie możliwości zagrania w środku defensywy. W tej formacji ciężar rozgrywania piłki spadał na Jorginho i Kante, którzy nie mieli jak tego robić – pozostała czwórka ofensywna była skutecznie odcinana od podań. Taktyka Mew w pierwszej połowie działała.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

BRIGHTON WYKORZYSTYWAŁO SŁABE STRONY FORMACJI CHELSEA

The Blues wyszli w systemie 4-4-2, gdzie w rolę bocznych pomocników wcielał się Havertz z Mountem. Zarówno Niemiec jak i Anglik są młodymi piłkarzami, którzy nie czują się dobrze w destrukcji. W kwestii bronienia lepiej to wygląda w formacji 4-3-3, gdzie skrzydłowi w destrukcji są osłaniani przez dodatkowego środkowego pomocnika. Wtedy dużo łatwiej jest zachować kompaktowość w systemie. Ustawienie 4-4-2 obnażyło problemy The Blues – Mason Mount i Kai Havertz nie dostawali odpowiedniego wsparcia z strony środkowych pomocników przez co musieli samotnie radzić sobie z wahadłowymi Brighton. Widać to na poniższym zdjęciu, gdzie Mason Mount jest samotny w walce z prawym wahadłowym Mew.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Brighton wykorzystywało defensywną słabość w ustawieniu Chelsea. Lamptey i March gdy mieli okazję, wychodzili bardzo wysoko, dzięki czemu po minięciu Havertza, bądź Mounta mieli otwartą drogę do pola karnego The Blues. Na następnym zdjęciu możemy zobaczyć schemat taktyczny przygotowany przez Pottera, który obnażał wady naszej formacji – stoperzy Mew często szukali krosowego długiego podania, a ich wahadłowi maksymalnie rozszerzali grę. Na flankach Mewy mieli przewagę, gdyż zarówno Lamptey jak i March nie mieli problemów z ominięciem naszych bocznych pomocników.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Mewy wykorzystywały przewagę liczebną na flankach – jeden z pomocników schodził do gry wahadłowemu, przez co musieliśmy mierzyć się z sytuacją 2 vs 1, gdyż nasi pomocnicy nie nadążali z asekuracją. Brighton wytworzyło sobie w tym meczu 1,15 xG – aż 81% z tego pochodziło z akcji z bocznych sektorów – to pokazuje, że nasza formacja miała wielkie problemy na flankach. Lampard zrozumiał swój błąd i wprowadził Barkleya za Loftus-Cheeka, przez co Chelsea zmieniła formację na 4-5-1. Dodatkowy pomocnik gwarantował zarówno skrzydłowym jak i bocznym obrońcom odpowiednie wsparcie.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

NOWE OFENSYWNE BRONIE CHELSEA

Havertz i Werner zadebiutowali w tym meczu. Timo zaprezentował nam jego największe atuty, w tym niesamowite przyśpieszenie i możliwość wyjścia do kontry. Chelsea grając wcześniej z napastnikami jak Abraham, bądź Giroud pozbawiali siebie możliwości szybkich i zabójczych kontr kosztem łatwiejszego ataku pozycyjnego (zarówno Tammy jak i Olivier dobrze grają tyłem do bramki). Poniższe zdjęcie pokazuje moment, gdy Chelsea w końcu udało się przejść przez zabójczy wysoki pressing Brighton i Werner momentalnie wyskoczył do kontry. Niestety Ruben nie dał rady dostarczyć mu piłki.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Rzut karny dla Chelsea padł po kontrataku, gdy The Blues wykorzystali błąd defensorów Mew. Tym razem to Kante był zaangażowany w pressing, Francuz swoim wysokim wyjściem stworzył prawdziwą pułapkę, gdyż zablokował on możliwość odwrócenia się piłkarzowi Brighton. Werner daje sporo możliwości Chelsea do wyprowadzania kontr.

Premier League 2020/21: Brighton and Hove Albion vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Havertz nie był tak mocno zaangażowany w grę jak Werner, ale mogliśmy zaobserwować kilka razy próbę współpracy 21-letniego Niemca z Mountem – Anglik szukał krosowego podania do Kaia, który wychodził na pozycję. Jeżeli Havertz zdobędzie odpowiednią pewność siebie, może stworzyć zabójczy duet z Mountem. Anglik i Niemiec mogą zmuszać defensorów rywala do głębszego bronienia, z uwagi na ciągłą możliwość zagrania niebezpiecznej wysokiej piłki za plecy obrońców, gdy ci są zbyt wysoko ustawieni. Głębsze zejście obrońców przeciwnika z kolei da więcej miejsca dla pozostałych pomocników.

Wniosek

Lampard może cieszyć się głównie z trzech punktów – gra nie wyglądała tak obiecująco.  Brighton zostało bardzo dobrze przygotowane przez Pottera. Brakło im zimnej krwi, doświadczenia, oraz zwyczajnego szczęścia.

Źródło: totalfootballanalysis

O autorze

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW