Edouard Mendy - Bramkarz, o którym nie wiemy praktycznie nic, a mimo to każdy wie, że będzie zbawieniem - Chelsea24News
Edouard Mendy – Bramkarz, o którym nie wiemy praktycznie nic, a mimo to każdy wie, że będzie zbawieniem
Edouard Mendy – Bramkarz, o którym nie wiemy praktycznie nic, a mimo to każdy wie, że będzie zbawieniem

Edouard Mendy – Bramkarz, o którym nie wiemy praktycznie nic, a mimo to każdy wie, że będzie zbawieniem

Mógłbym zacząć ten tekst od oszkalowania formy Kepy Arrizabalagi, ale wydaje mi się, że zostało to już omówione od A do Z. Postanowiłem wam więc oszczędzić czasu na czytanie tego, co jako kibice Chelsea macie praktycznie codziennie przed oczami – czy to na naszej grupie na Facebooku, czy też w meczu z chociażby Liverpoolem. W mocnym skrócie Bask jest tragiczny i naprawdę ciężko być gorszym na tym poziomie.

Pan zagadka

W mediach ciągle pojawiali się co chwilę inni bramkarze w kontekście dołączenia do podopiecznych Franka Lamparda. Swojego czasu było głośno o Andre Onanie, którego transferu do naszego zespołu byłem zwolennikiem. Przewijali się nawet bramkarze z najwyższej półki jak Oblak, czy Ter Stegen. Oczywiście nie zabrakło „wynalazków” jak bramkarz z ligi tureckiej, którego nazwiska nawet nie pamiętam. I nie, nie jest to ignorancja wobec pisanego przeze mnie tekstu – jest to przedstawione w taki sposób, by pokazać jak bardzo ten transfer byłby kontrowersyjny. Finalnie wyszło, że Chelsea i tak sprowadza „człowieka zagadkę”, ale ten ma przynajmniej zanotowane 2 sezony w jednej z pięciu najsilniejszych lig. Jego statystyki są całkiem przyzwoite. Ma na koncie 76.3% obronionych strzałów. Dla porównania Kepa w poprzednim sezonie zaliczył jedynie 53.5%. Poniżej pozostałe statystyki obu panów.

Poza statystykami można jeszcze dodać, że mierzy on aż 197 centymetrów wzrostu i ma imponujący zasięg ramion. I to właściwie tyle, co wiemy na jego temat – Jest wysoki i jest lepszy od Kepy. Prawdę mówiąc można jedynie wróżyć z fusów, jak będzie się sprawować między słupkami. Mimo wszystko ja uważam, że jest to transfer bez wad. Czas na kilka argumentów, dlaczego Edouard Mendy będzie strzałem w dziesiątkę.

Trzeba podkreślić, że Mendy nie przychodzi jako murowany pierwszy bramkarz. Przychodzi jako zawodnik do rywalizacji o pierwszy skład. Takie oczywiście jest wstępne założenie, ale chyba wszyscy się domyślamy, co to ma na celu. Edouard zapewne wygra rywalizację z Kepą i będzie pełnić rolę pierwszego bramkarza przez cały sezon. Jeśli Bask ma jakiekolwiek ambicje sportowe, to zgodzi się na obniżkę pensji i odejdzie po sezonie do innej drużyny. Caballero kończy się kontrakt więc również zakończy prawdopodobnie swoją historię w Chelsea. Mendy za to bez problemu mógłby wtedy pełnić rolę drugiego bramkarza, ponieważ nie będzie zarabiać wiele oraz nie wydaliśmy na niego kolosalnej kwoty. Za to w następnym letnim okienku będziemy mieli możliwość zakupienia topowego bramkarza za większe pieniądze. Jest też oczywiście możliwość, że Mendy wszystkich zaskoczy i będzie w stanie bronić na bardzo wysokim i odpowiednim dla Chelsea poziomie. W piłce nożnej wszystko jest możliwe, a jego wiek, czyli 28 lat nie skreśla go wcale w kwestii możliwości rozwoju. W końcu bramkarze są dłużej aktywni zawodowo od zawodników z pola. Nie możemy także wykluczać tego, że Edouard okaże się bardzo przeciętnym bramkarzem, ale wtedy po prostu zaczyna pełnić rolę zmiennika i nikt nie będzie mieć z tym raczej problemu. W jednym i drugim przypadku wychodzimy na tym nienajgorzej, a przynajmniej mamy wyjście z tej gorszej sytuacji, która przecież ma prawo mieć miejsce. Podsumując – jest to transfer bez żadnego ryzyka, a za rok możemy „złowić grubą rybę”. Czy taki transfer nie jest w naszej sytuacji genialny? Według mnie tak.

Zaufanie dla największego profesjonalisty w historii Chelsea

Czas na główny powód, dlaczego jestem pozytywnej myśli, jeśli chodzi o występy Edouarda Mendyego w Chelsea. Wielu z was może go uznać za lekkomyślny, ale według mnie jest to najbardziej sensowny argument – jest nim Petr Cech. Nasz legendarny bramkarz podczas kariery w Chelsea zachowywał pełen profesjonalizm. Nie mam wątpliwości, że był on zawodnikiem z podejściem idealnym i jednocześnie najlepszym w Chelsea. Nawet nasz obecny trener Frank Lampard za czasów gry w piłkę nożną miał kilka mniejszych afer. Chociażby wypady do baru z Jodym Morrisem. Petr za to był piłkarzem idealnym – zachowywał profesjonalizm, miał klasę i charakter jednocześnie. Przez cały jego pobyt w Chelsea nie dał najmniejszego powodu by nie darzyć go zaufaniem. W końcu Edouard Mendy to tak naprawdę transfer Petra Cecha. Jeśli dla Petra (który na 100% podszedł do sprawy wyboru bramkarza bardzo profesjonalnie) Mendy jest najlepszym z dostępnych kandydatów, to dla mnie też. Nie widzę żadnej przeszkody, aby nie zaufać tak idealnemu swojego czasu zawodnikowi i teraz dyrektorowi sportowemu.

Edouard może być: pozytywnym zaskoczeniem, średnim bramkarzem lub też przeciętnym. Mimo to nie wyjdziemy w żadnym z tych wypadków źle. Można powiedzieć, że mając tylko jeden plasterek zakleiliśmy ranę w najlepszy możliwy sposób. Tą raną jest oczywiście Kepa. Możemy też być świadkami niesamowitej historii. Edouard Mendy mający 23 lata nie miał jeszcze do czynienia z profesjonalnym futbolem. Planował zawieszenie butów na kołek, a po 5 latach przechodzi do jednego z największych zespołów na świecie. W dodatku odchodzi on z Rennes, czyli z tego samego zespołu, z którego przyszedł Cech. Petr też na początku miał być zmiennikiem, a jak się potoczyła jego kariera chyba nie muszę mówić. Edouard dostaje tak naprawdę szansę napisania najpiękniejszego scenariuszu w historii Chelsea, a dopóki piłka w grze – wszystko jest możliwe!

DAMIAN STANDZOŃ 

O autorze

Michal Malolepszy

Jestem niepoprawnym marzycielem, uwielbiam być kreatywny. Lubię lubić. Czym interesuję się poza piłką? Kocham pochłaniać kulturę - książka, film czy nawet muzyka.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW