Wolverhampton vs Chelsea - obszerna analiza taktyczna - Chelsea24News
Wolverhampton vs Chelsea – obszerna analiza taktyczna
Wolverhampton vs Chelsea – obszerna analiza taktyczna

Wolverhampton vs Chelsea – obszerna analiza taktyczna

Minęły dwa dni od naszej porażki z Wilkami. Jest to nasza druga ligowa porażka z rzędu, więc trzeba sobie zadać pytanie – gdzie popełniliśmy błędy? Co trzeba zmienić? Przedstawiamy analizę taktyczną spotkania z Wolverhampton.

Składy

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Atak pozycyjny

W Chelsea pod skrzydłami Franka Lamparda, to właśnie obrońcy rozgrywają piłkę. Problem pojawia się, gdy na boisku brakuje Hakima Ziyecha – wtedy akcje The Blues są za mało dynamiczne, łatwo przewidzieć w jakim sektorze za chwilę znajdzie się futbolówka. Chelsea zaczynała ataki flankami, najczęściej lewą. Środkiem nie atakowaliśmy.

Poniższy obrazek pokazuje błąd w strukturze Chelsea – nasza druga linia nie istniała. Nasze ósemki spędzały większość czasu na bokach, a Kante maksymalnie ograniczył wychodzenie do przodu, asekurując stoperów. Nasi stoperzy szukali okazji do wertykalnych podań, jednak struktura naszego zespołu powodowała, że musieli po prostu oddawać piłkę na boki. Tam nasze akcje były duszone w zarodku przez najzwyczajniejsze przesuwanie się graczy Wolves. Klepaliśmy tam i z powrotem w naszej obronie, a nie zdobywaliśmy terenu.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Defensywa Wolves grała tak jak zawsze – średni pressing, pomocnicy którzy asekurowali obrońców. Zablokowali środek pola, umieszczając ich atakujących bardzo centralnie. Ofensywny pomocnik Wilków, Podence, miał za zadanie wyłączyć z gry naszego pivota, N’Golo Kante. Gdy Wolverhampton wychodziło do przodu, Podence miał naciskać na Francuza wymuszając u niego błąd, bądź po prostu wyłączając go z budowania akcji Chelsea.

Linia obrony Wilków była ustawiona głęboko, chcieli uniknąć powstawania wolnych przestrzeni i ograniczyć możliwość posyłania piłek za ich plecy. Rzadko naciskali na obrońców Chelsea, pozwalając nam ‚trzymać piłkę’. Nie mogliśmy jednak z nią nic zrobić.

Wolves grało w formacji 5-3-2. Na powyższym zdjęciu widzimy również wariant obrony Wolves polegający na strefowym bronieniu. Gracze Wilków wiedzieli w jakich strefach na boisku muszą się ustawić, byśmy po prostu nie mogli popchnąć akcji wyżej.

Na poniższej klatce z meczu widzimy jak Dendoncker (numer 32) wykonuje robotę, która została mu nakreślona. Zamiast naciskać na Chilwella, ten przesuwa się w kierunku półprzestrzeni. Podence (10) i Silva (17) od razu przesuwają się w kierunku naszej lewej flanki jednocześnie zamykając korytarze. Silva zamyka możliwość zagrania do Kante, Podence zapewnia wsparcie Dendonckerowi.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Wolverhampton momentami dawali sobie trochę oddechu. Wtedy odpuszczali po prostu krycie Kante, pozwalając mu na rozgrywanie piłki. Skupiali się na wyłączeniu z gry reszty ofensywnych graczy, maksymalnie zagęszczając własną połowę. Ten pomysł przynosił korzyści – napastnicy Wilków zyskiwali trochę czasu na odpoczynek, a zagubiony N’Golo nie wiedział co zrobić z piłką. Francuz wspaniale sprawdza się w defensywie, jednak nie jest kreatywny, więc większość jego podań wędrowała ku defensorom, najczęściej bocznym. Brak rozgrywającego pivota był kolejnym powodem, dlaczego Chelsea nie umiała kreować sobie akcji.

Nawyk Kante do wybierania najłatwiejszych opcji nam nie pomagał. Nie dość, że byliśmy źle ustawieni taktycznie, to do tego nasz jedyny pivot nie posyłał penetrujących piłek do przodu, więc to nasi boczni obrońcy musieli być odpowiedzialni za przenoszenie futbolówki do przodu.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Przez nasze problemy z drugą linią, to właśnie Ben Chilwell był naszym głównym ‚rozgrywającym’. Ben był ustawiony głębiej niż James, przez co mógł często podprowadzić piłkę nieco wyżej i poszukać opcji do zagrania. Gracze Wolves na niego nie naciskali, bo zajmowali się blokowaniem korytarzy i kryciem ofensywnych graczy The Blues.

To był pomysł Franka Lamparda. Kosztem środka, nasi atakujący zajmowali miejsca na flankach (przy linii, w półprzestrzeniach). Teoretycznie dzięki temu Ben powinien mieć więcej opcji do zagrania. Plan zakładał, że gdy Chilwell będzie miał piłkę, to do zagrania zejdzie pół-lewa ósemka (Mount), lewy skrzydłowy (Pulisic) i napastnik (Giroud). Naturalnie, gdy James miał futbolówkę, to do gry miała schodzić pół-prawa ósemka (Havertz), prawy skrzydłowy (Werner) i Olivier.

Walka na flankach

Jak to było poruszone w poprzednim akapicie – plan Lamparda zakładał tworzenie ‚overloadu’ (przeciążenia) na flankach (szczególnie lewej). Co ciekawe, plan Nuno Espírito Santo zakładał… dokładnie to samo. Wilki broniły się głęboko, dzięki czemu ułatwiali swoim pomocnikom przesuwanie, co z kolei powodowało, że ich środkowi pomocnicy cały czas asekurowali defensorów, tworząc overload w strefie, gdzie akurat była piłka.

Plan Chelsea zakładał kilka rzeczy:

  • Tworzenie trójkątów na bokach
  • Giroud wchodzi w przestrzeń między Boly’m (lewym stoperem) i Coady’m (centralnym stoperem)
  • Wykorzystywanie stu procent szerokości gry
  • Piłka ma być cały czas w ruchu, żeby wprowadzać zamęt w defensywie rywala
  • Wymiana pozycji, by urwać się z krycia

Poniższa grafika pokazuje teoretyczne ustawienie graczy w fazie ataku pozycyjnego. Chilwell, Mount i Pulisic tworzą trójkąt, a Giroud ‚bierze na siebie’ dwóch stoperów, robiąc miejsce innym. Jednym z wariantów taktycznych przygotowanym przez Lamparda był plan, żeby Pulisic swoim szerokim ustawieniem zmusił prawego wahadłowego Wolves (Semedo) do ustawienia się zbyt szeroko (żeby zablokować możliwość zagrania do Christiana)  – wtedy stworzyłaby się luka w półprzestrzeni, w którą wchodzi od razu Mount. W takim wypadku pół-prawy stoper musiałby przesunąć się w prawo żeby załatać dziurę i odebrać piłkę Mountowi, a przecież musi kryć z centralnym stoperem naszego napasnika –  Giroud. Stworzyłaby się luka w defensywie Wolves.

Chiwell wykonał 13 dośrodkowań z 32, które zrobiła Chelsea. Zanotował 0,53 xA i asystę. Był kluczowy w planie Lamparda.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Semedo (numer 22) miał ciężkie zadanie przez ten wariant – mógł jedynie polegać na swoich kolegach z drużyny. Mount i Pulisic tworzyli dla niego sytuację 2vs1, więc nawet jakby zdecydował się zablokować możliwość podania do Masona, to piłkę otrzymałby Pulisic, który był ustawiony przy linii.

Oczywiście Wilki przez większość czasu były ustawione na tyle głęboko, że Boly (15) mógł zapewniać ciągłe wsparcie Semedo. Musieli jednak grać bardziej ostrożnie niż zwykle, bo jeden błąd w ustawieniu zespołu i Chelsea miała przygotowany wariant, który mógł im bardzo zaszkodzić.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Giroud był kimś więcej, niż tradycyjnym ‚target-manem’. W zależności od tego, gdzie znajdywała się futbolówka – Francuz manipulował ustawieniem defensywy Wolves. Gdy nasi atakujący szukali miejsca, Olivier swoim ustawieniem starał się to ułatwiać. Momentami schodził nieco głębiej, biorąc ze sobą stopera, który nieco opuszczał swoją pozycję.

Gdy Chilwell wrzucał piłkę w polu karnym, Giroud nie stał w jednej linii z defensorami Wolves. Francuz był kilka kroków z tyłu, dzięki czemu dawał sobie sposobność do sprintu i wejścia w wrzucaną piłkę w pełnym biegu. Do tego było mu łatwiej znaleźć miejsce.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Pomimo wielkich starań i przygotowanych schematów – ataki Chelsea nie przynosiły rezultatów. Wilki były dobrze przygotowane i zagęszczały obszar lewej flanki The Blues. Pomocnik, który był najbliżej piłki + Ruben Neves wspierali swoją prawą stronę. Do tego jeden z napastników starał się odcinać Chilwella. Do tego oczywiście przesuwanie defensywy, przez co często mieliśmy sytuacje 3 vs 7 na korzyść Wolves.

Problemem Chelsea była również dyspozycja Havertza. Kai był totalnie wyłączony z gry, nawet nie pokazywał się do gry. Wchodził momentami na pozycje Giroud, gdy ten schodził głębiej, jednocześnie gwarantując wzrost i warunki fizyczne. Przykładowo na poniższym zdjęciu widzimy, jak Kai jest odizolowany od reszty zespołu. Niemiec nie umiał się odnaleźć w taktyce Franka.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Nuno Espirito Santo zrobił jedną zmianę w przerwie – w miejsce kontuzjowanego Dendonckera wszedł Ostasowie. Młody zawodnik dostał do zrozumienia, że ma nie naciskać na Chilwella i pozwalać mu podprowadzać piłkę wyżej. Priorytet – zamykanie korytarzy i możliwości zagrania, a nie pressing na Benie.

Na poniższym zdjęciu widzimy sytuacje, gdy Chilwell jest już na połowie Wolves, a mimo to dalej nie ma na niego pressingu. Santo kazał swoim zawodnikom za wszelką cenę pokrywać półprzestrzenie. Semedo w drugiej połowie był praktycznie przez cały czas asekurowany.Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Plan Lamparda na obronę

Lampard przestudiował przeciwnika i w defensywie również przygotował na nich plan. Gdy Wolves miało piłkę, to Chelsea kryła indywidualnie, zamiast strefą. Każdy miał „swojego”. Nasi środkowi pomocnicy wyłączali z gry trio Podence, Neves, i Dendoncker, a napastnicy stoperów.

Chelsea jednak rzadko kiedy pressowała. Skupiliśmy się na utrzymaniu trzech linii, a nasi atakujący i pomocnicy byli w dwóch poziomych strefach.

Poniższa grafika przedstawia ustawienie Chelsea w fazie obrony. Santo używał podczas tego meczu swojego znanego schematu – Coady, centralny stoper często szukał w swoich zagraniach prawego wahadłowego, Semedo, który był ustawiony bardzo wysoko. Lampard próbował temu zaradzić.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Nasz lewy-środkowy pomocnik i lewy skrzydłowy zamykali wszystkie korytarze prawemu wahadłowemu Wolves, przez co ten był w pułapce. Nie miał komu zagrać piłki, za to miał trzech naszych zawodników obok siebie. Na poniższej grafice widać, w jaki sposób tworzyliśmy sobie przewagę w momencie, gdy Wolverhampton używało swojego częstego zagrania. W takiej sytuacji jedynym wyjściem dla Semedo było wdanie się w drybling – najczęściej jednak tracił piłkę.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Częstym sposobem wychodzenia z własnej połowy u Wolves, jest długa piłka na wahadłowego i sprint. Frank kazał naszym zawodnikom zapobiegać takim sytuacjom – gdy tylko jeden z stoperów Wilków zagrał wysoką piłkę do Semedo, bądź drugiego wahadłowego, nasi gracze momentalnie, na pełnym sprincie na niego naciskali. Gracz Wolverhampton nie dość, że musiał patrzeć na piłkę, opanować ją i poszukać partnera, to jeszcze miał większy problem – trójkę naszych graczy, którzy zamykają mu wszystkie możliwości zagrania piłki.

 

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Problemem Chelsea, po utracie pierwszej bramki były odstępy między formacjami. Zawodnicy byli zdekoncentrowani, nie zamykali korytarzy. Wolves łatwo przechodziło do trzeciej tercji i przeprowadzało akcje niedaleko naszego pola karnego. Szczególnie pomocnicy zawiedli – na poniższej klatce z meczu widzimy, jak Mateo Kovacic zostawia prawdziwą autostradę miejsca rywalom. Gdy się zorientował, że przez jego ustawienie rywale zaraz przeprowadzą kontrę, to było już za późno.

Jednak nie tylko pomoc była źle zorganizowana w drugiej połowie. Abraham za wcześnie zaczynał pressing, wychodząc zbyt wysoko, przez co łatwo było go minąć, bo reszta naszych zawodników nie była dobrze ustawiona. Tammy był wyłączony z reszty bronienia, bo Wolves go od razu mijało.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Poniżej kolejny błąd Kovacicia, który kompletnie nie załapał planu na mecz. Po pierwsze – Kova i Puli stoją w jednej linii, gdy problemem było to, że gracze Wolves wchodzą w półprzestrzenie. Mateo powinien ustawić się głębiej, by asekurować Jamesa, który musiał radzić sobie z dwoma rywalami jednocześnie.

Premier League 2020/21: Wolves vs Chelsea - tactical analysis - tactics

Źródło: TotalFootballAnalysis

 

 

 

O autorze

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW