Giroud wyjawia sekret – jak być skutecznym napastnikiem?
Giroud wyjawia sekret – jak być skutecznym napastnikiem?

Giroud wyjawia sekret – jak być skutecznym napastnikiem?

Olivier Giroud jest obecnie w fantastycznej formie. W tym sezonie ligowym Francuz zdobywa bramkę średnio co 106 minut, więc mimo 34 lat na karku – Olivier trzyma poziom. Doświadczony snajper udzielił wywiadu dla Sky Sports, w którym porusza m.in. kwestię swojej przyszłości.

Chelsea striker Olivier Giroud had the best strike rate in the Premier League in 2020

– Moją główną zaletą nigdy nie była szybkość. Czemu tak regularnie strzelam bramki? To jest coś, co masz, lub nie. Snajperzy umieją węszyć rzeczy.

– Nie powiem ci dokładnie jak to robię, bo będzie potem będzie zbyt łatwo mnie ‚czytać’. Jako snajper – chcesz uwolnić się od defensora. By to zrobić, musisz zrobić pierwszy bieg, od razu potem następny. Udajesz, że biegniesz w jedno miejsce, by ruszyć w inne. Wszystko zależy od twojego poruszania się. Tylko tak uwolnisz się od obrońcy i znajdziesz drogę do piłki.

Olivier Giroud's Premier League shot map for Chelsea

– To nie jest przypadkowe. Nie ma nic przypadkowego w strzelaniu bramek. Nigdy. To nie jest tak, że po prostu „masz szczęście”. Musisz być nieustępliwy, zawsze musisz wierzyć. To kluczowa cecha każdego napastnika – nawet jak ci się nie uda raz, czy dwa, to musisz dalej wierzyć, że następnym razem władujesz bramę.

– Oczywiście, są sytuację w meczu, gdy musisz przesunąć się na dłuższy słupek, bo przy krótszym jest zbyt wielu graczy. To zależy od sytuacji boiskowej. Jako snajper musisz swoim poruszaniem się wymuszać ruchy obrońców. Dzięki temu twoi koledzy mają więcej przestrzeni. Gdy leci wrzutka, a ty jesteś przed obrońcą, to musisz to wykończyć, możesz zaskoczyć bramkarza rywala. Dużo pracowałem na treningach, by wyuczyć się tego ruchu, żeby wyprzedzać defensorów.

Olivier Giroud's heat map and passing network for the 2020/21 Premier League season with Chelsea

– Jakie daje wskazówki dośrodkowującym? Proszę moich bocznych obrońców, by szybko wrzucali piłkę, by nie czekali długo. Nie musisz być idealnie przy linii, by wrzucać piłkę.

– Łatwiej jest mi odnaleźć się po wrzutce z prawej strony, czy lewej? Jeśli mam być szczery, to lepiej mi jest, gdy to lewy defensor dośrodkowuje.

– To prawda, że bardzo rzadko znajduje się w sytuacji, gdy dostaję piłkę przodem do bramki i mogę kilkoma kontaktami strzelić na bramkę. Przypominam sobie kilka takich akcji. Najczęściej jednak gram tyłem do bramki, na jeden-dwa kontakty. Przykładowo – często to robiłem z Hazardem.

– Moja gra polega w dużej mierze na ustawianiu innych, oraz na byciu w polu karnym i wyczekiwaniu piłki. To coś, co długo trenowałem – staram się być bardzo szybki w polu karnym. Bramka skorpionem w Arsenalu? Szczerze mówiąc, to nigdy tego nie ćwiczyłem.

– Gdy jesteś w polu karnym, to zawsze masz z tyłu głowy, że nie będziesz miał dużo czasu na wykończenie akcji. Zawsze masz obok siebie obrońcę, więc najlepiej będzie, gdy oddasz strzał z pierwszej piłki. Trenuję to na każdym treningu.

– Czy mogę coś poprawić? Dalej uważam, że czasami zbyt szybko wchodzę na krótszy słupek, przez co jestem w niekomfortowej sytuacji do strzału. Czasami jednak jestem do tego zmuszony, bo rywale mądrze bronią.

– Wszystko zależy od twoich umiejętności, od twojego talentu. Ćwiczę te rzeczy przez całą moją karierę, to dzięki tej pracy teraz mam taką jakość w finalizowaniu akcji. Staram się utrzymać tę formę.

– Zobaczymy, co się stanie w najbliższych miesiącach, ale ja chcę jedynie utrzymać moją wydajność na wysokim poziomie. Kiedy nie jestem na boisku, to chcę być po prostu częścią zespołu.

– Chcę jak najlepiej dla tej drużyny. Naprawdę wierzę, że mamy dużą szansę, by coś wygrać tym świetnym składem w Chelsea. Będę się tego trzymał.

 

O autorze

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW