Najdroższy numer dwa na świecie - Kepa Arrizabalaga - Chelsea24News
Najdroższy numer dwa na świecie – Kepa Arrizabalaga
Najdroższy numer dwa na świecie – Kepa Arrizabalaga

Najdroższy numer dwa na świecie – Kepa Arrizabalaga

 

 

Najbardziej znienawidzony oraz najbardziej oczekiwany piłkarz w swoim czasie, chyba nikt w tamtym okresie nie miał tak dobrego przyjęcia przez społeczność jak Kepa, z łatką bardzo młodego jak na bramkarza i diabelnie uzdolnionego a na dodatek, za piłkarza który w brzydkim stylu wymusił transfer.

Miał być zabezpieczeniem na lata, i to nie byle jakie w końcu lata świetności, gdzie Chelsea docelowo miała i w sumie dalej ma przerwać duopol serwowany nam od jakiegoś czasu przez City i Liverpool. Miał być diamentem koronnym w taktyce Sarriego, czołowym nowoczesnym bramkarzem, który miał być również 11 zawodnikiem do rozgrywania akcji. Otoczony ludźmi, którzy go chcieli a na dodatek w drużynie, której znaczy trzon tworzyli zawodnicy hiszpańskojęzyczni co powinno ułatwić proces aklimatyzacji w zespole. Przyzwoite pierwsze spotkania, które pomogły mu złapać nieco dystansu od łatki najdroższego bramkarza świta. Także co poszło nie tak? Co sprawiło, że Bask posypał się całkowicie w przeciągu pół roku, bo dosyć wymiernym jest fakt, że od 10 grudnia 2019 roku do dnia dzisiejszego Kepa stracił na wycenie według Transfermarkt aż 42mln euro! Zaczynamy!

 

  1. Żadna inna opcja.

 

Zacznijmy od tego, że Kepa nigdy by do Chelsea nie trafił w normalnych warunkach. Przypomnijmy sobie okoliczności przyjścia Hiszpana, Courtois wymusił korzystając z faktu, że za rok kończy mu się kontrakt transfer do Realu, odszedł za śmieszne jak na tej klasy bramkarza pieniądze (ok 35mln euro). Chelsea romansowała z różnymi bramkarzami w tamtym czasie, dość wspomnieć o filmikach w serwisie YouTube, gdzie fani ochoczo wstawiali kompilacje interwencji Alissona dodając do tytułu “Welcome Chelsea F.C.” sam Thibaut w jednym z wywiadów z lutego ubiegłego roku przyznał, że jego transfer był dogadany od Marca 2018 roku, jednakże Chelsea nie mogąc znaleźć godnego następstwa blokowała transfer tym samym wywołując bunt u Belga. Sytuacja patowa, my cię nie puścimy, ale ja u was grać nie będę.

 

  1. Presja czasu.

 

Arrizabalaga przybył na Stamford Bridge 8 sierpnia, na 3 dni przed rozpoczęciem pierwszej kolejki. Niecodzienna sytuacja zważywszy jak istotną pozycją jest bramkarz. Chelsea do końca wierzyła, że Belg zostanie do końca kontraktu widząc jak ciężko zakontraktować odpowiednie zastępstwo. Gdy do przedstawicieli dotarło, że Thibaut nie zamierza się więcej zjawić w ośrodku Cobham było już za późno i tym samym The Blues zostali z ręką w Kepie, o przepraszam w nocniku*.

  1. Konkretny typ bramkarza.

 

Maurizio Sarri chciał bramkarza, który potrafiłby równie dobrze bronić co grać nogami. Pomimo solidnych nazwisk, które nie kosztowałyby tak dużo jak Hiszpan postanowiono zainwestować w tę “mityczną” grę nogami. Pod wrażeniem Neuera kibice i trenerzy zapomnieli, że bramkarz ma jedne podstawowe zadanie, bronienie. Wszystko co zrobi ponad czyni go wybitnym, ale ciężko o to od bramkarza, który w swoim podstawowym zadaniu wywiązywał się mocno średnio. Może w końcu Fabiański czy Foster nie mieliby aż tylu dokładnych krótkich podań, ale obronili by na pewno nie mniej niż Bask a kosztowaliby maksymalnie ¼ wydanej na niego kwoty.

 

 

  1. A może jednak był za młody?

 

24 lata to zarówno dużo jak i mało dla piłkarza, o napastniku powiedzielibyśmy, że 24 to nasz polski “wieczny młody talent” ale o bramkarzu myślelibyśmy jako o wciąż perspektywicznym młodym zawodniku. Bramkarze mają większy termin przydatności niż zawodnicy z pola, bazują w dużej mierze na czytaniu gry i poprawnym ustawieniu. David Seaman czarował nas przez 13 lat w bramce Arsenalu do którego przeszedł jako 27latek, Lehmann zaczął nabijać swoich 5 sezonów w wieku 31 lat, a najbardziej oczywisty przykład Edwin van der Sar w wieku 35 lat zaczął swoich 6 sezonów u Czerwonych Diabłów. Jak widać bramkarz potrafi być inwestycją na lata, nawet taki w okolicach 30 lub i dużo po niej. W Chelsea jednak było nieco inaczej, Czech przychodził do nas jako 22letni zawodnik, 19letni wcześniej wspomniany Belg został wypożyczony i od razu bronił w Atletico Madryt by wrócić jako 22latek ukształtowany zawodnik i zostać numerem jeden. Bask miał 2 dodatkowe lata na zebranie niezbędnego doświadczenia. Na niekorzyść Hiszpana dodatkowo przemawia fakt, że swój najlepszy sezon pod względem obronionych strzałów miał w swoim… debiutanckim sezonie w barwach Valladolid CF (77.8%) gdzie po raz pierwszy od początku sezonu był numerem 1. Z czasem ten procent malał z sezonu na sezon.

 

 

  1. Krucha psychika.

 

Były różne teorie dotyczące spadku formy Kepy, moją ulubioną jest ta dotycząca zerwania z dziewczyną. Dobrze, że Lewandowski nie skończył kariery, gdy w wieku 17lat zmarł jego świętej pamięci Ojciec. Kolejnym powodem miał być jego daleko ulokowany dom względem reszty zespołu, absurd goni absurd. Sportowcy mają to do siebie, że nie zostają nimi “nagle”. Nie przebranżowisz się ze sklepu meblowego na Barcelone w jeden dzień. Do tego są potrzebne lata ćwiczeń. Tym bardziej we współczesnym sporcie, gdzie kształtuje się zawodników od małego. Wiedząc jak ważna jest psychika w dzisiejszym świecie i funkcja psychologa sportowego nie chce mi się wierzyć, że tak powierzchowne powody mogą wpłynąć na zawodowego piłkarza. A jeżeli już do tego dojdzie to jest właśnie tym co odróżnia tych przeciętnych od tych wielkich. A grając w Chelsea musisz się zaliczać do tych drugich.

 

I tak oto dotarliśmy do końca podróży. Arrizabalaga w mojej opinii nigdy nie powinien trafić do The Blues. Dziwi mnie tak duża wtopa działu skautingu. W obecnym świecie, gdzie skauci zbierają informacje nawet o nawykach żywieniowych piłkarzy przed transferem ciężko mi uwierzyć, że Kepe ściągnął ktoś w pełni poczytalny. Sam obraz transferu, nerwowość, presja czasu, to po prostu nie mogło się udać i od samego początku kupiliśmy tykającą bombę, którą dodatkowo początkowo owinęliśmy w kokardkę by ładnie wyglądała a następnie postanowiliśmy pograć w kosza. Zapraszam do kulturalnej dyskusji i szczerych opinii.

O autorze

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW