Projekt Superliga nabiera tempa – Champions League jaką znamy przestanie istnieć?
Projekt Superliga nabiera tempa – Champions League jaką znamy przestanie istnieć?

Projekt Superliga nabiera tempa – Champions League jaką znamy przestanie istnieć?

Według najnowszych informacji od dziennikarzy z całej Europy, projekt Superliga nabiera tempa i wydaje się, że to już kwestia ‚kiedy’, a nie ‚czy’. 

Czym właściwie jest ten projekt? 

Założenia Superligi są wyjątkowo proste – turniej byłby alternatywą dla Champions League. Grałoby w nim 20 drużyn, z czego 15 byłoby stałymi członkami, a piątka zostałaby wyłoniona w ramach kwalifikacji do turnieju. Kluby zostałyby podzielone na dwie 10-drużynowe grupy. W ramach jednej grupy, każdy rozegra mecz z każdym – w domu i na wyjeździe. Cztery najlepsze ekipy z grupy przejdą do ćwierćfinałów, a potem turniej toczyłby się na zasadach play-off.

Tutaj ponownie mecze rozgrywane byłyby na zasadzie – meczu domowego i wyjazdowego, a finał zostałby rozegrany na neutralnym gruncie.

Mecze odbywałyby się w środku tygodnia, tak jak w Lidze Mistrzów. Na ten moment Superliga nie przewiduje rezygnacji klubów z rozgrywek ligowych.

Czemu powstaje Superliga?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to naturalnie chodzi o pieniądze – kluby zrzeszone pod banderą UEFA czują się wyzyskiwane, dlatego też chcą stworzyć własne rozgrywki, które pomogłyby im zarabiać więcej, a właściwie pomogłoby im otrzymywać pieniądze, które zarabiają obecnie. Na ten moment sporą cześć kasy zabiera UEFA.

Dla rozjaśnienia, o jakich pieniądzach mówimy – obecnie za awans do Champions League otrzymuje się około 100 milionów funtów (prawa telewizyjne, premie za mecze, wygrane oraz sam udział). Gra w Superlidze dawałaby rocznie 310 milionów funtów – to ponad trzykrotnie więcej!

Kto zagrałby w Superlidze? 

Nie znamy wszystkich drużyn, które miałyby uczestniczyć w rozgrywkach, jednak według najnowszych doniesień, pewniakami są: Chelsea, United, City, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Barcelona, Real Madryt, Atletico, Inter, AC Milan oraz Juventus. Paris Saint-Germain oraz Bayern na tę chwilę nie są zainteresowane dołączeniem do Superligi.

Co na to UEFA? 

UEFA jak i włodarze największych lig są naturalnie przeciwni temu, aby stwarzać takie rozgrywki, ponieważ w przyszłości mogłyby one zagrozić idei rozgrywek krajowych. Premier League wydała już nawet oświadczenie, że w przypadku dołączenia do Superligi, kluby te zostaną wydalone z ligi. Co więcej – mówi się nawet o tym, że piłkarze klubów występujących w Superlidze, nie mogliby brać udziału w rozgrywkach UEFA nawet jeżeli chodzi o reprezentacje narodowe.

Co się stanie?

Wydaje się, że plany stworzenia Superligi są w bardzo zaawansowanym stadium, a oświadczenia ze strony Premier League czy UEFA pokazują, że projekt ten jest sporym zagrożeniem dla futbolu znanego nam obecnie. Czy ostatecznie turniej ten powstanie? Tego dowiemy się w najbliższych tygodniach.

Start Superligi ma być zaplanowany na sezon 2022/23.

Źródło: The Athletic, The Times

 

O autorze

Michal Malolepszy

Jestem niepoprawnym marzycielem, uwielbiam być kreatywny. Lubię lubić. Czym interesuję się poza piłką? Kocham pochłaniać kulturę - książka, film czy nawet muzyka.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW