Powrót do przeszłości – Chelsea vs Benfica

Po niesamowitym powrocie w drugim meczu z Napoli, podopiecznym Di Matteo przyszło zmierzyć się z Portugalską Benficą. Pierwsze, wyjazdowe spotkanie The Blues zakończyło się ich zwycięstwem 0:1, które znacznie ułatwiło sytuację Chelsea. Mecz na Stamford Bridge zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy.

Benfica vs Chelsea, 27.03.2012, Estadio da Luz

Chwilę przed spotkaniem zaskoczeniem okazał się skład przyjezdnych, bowiem w wyjściowym składzie zabrakło Franka Lamparda oraz Didiera Drogby. Od samego początku mecz toczył się w niezwykle szybkim tempie i nie było widać, która ze stron bardziej przeważa na swoją korzyść. Po kilku atakach Portugalczyków, swój zespół musiał ratować Petr Cech. Do końca pierwszej połowy utrzymał się bezbramkowy remis, jednak dotychczasowy przebieg świetnie zapowiadał drugą część meczu.

W 47 minucie, czeski bramkarz był bliski kapitulacji, jednak piłkę z linii bramkowej wybił David Luiz. Zespół Roberto Di Matteo poważniej zagroził bramce Artura dopiero około 61 minuty, gdy Juan Mata minął bramkarza Benfici, jednak po strzale z ostrego kąta trafił w słupek. Świetne szanse zaprzepaścili Gaitan oraz Jardel po uderzeniu głową. Dopiero kwadrans przed końcem coś zmieniło się w grze The Blues. Kunsztem błysnął Fernando Torres. Po rajdzie z prawej strony boiska, Hiszpan znalazł się w polu karnym i techniczną wrzutką wyłożył piłkę Salomonowi Kalou. W końcówce gorąco było pod bramką przyjezdnych, gdzie o mały włos, a Ashley Cole nie strzeliłby samobója. Po tym spotkaniu, losy dwumeczu nie były jeszcze rozstrzygnięte, patrząc jak Benfica postawiła się ekipie z Londynu.

Chelsea vs Benfica, 4.04.2012, Stamford Bridge

Od początku zespół Di Matteo postanowił wyczekiwać na kontry Portugalczyków. Około 20 minut, po jednej z takich akcji, sfaulowany w polu karnym został Cole, a jedenastkę pewnie wykorzystał Frank Lampard. Warto zaznaczyć, że bliski obronienia strzału był Artur. Pomimo słabego rezultatu, goście nie złożyli broni i w dalszym ciągu napierali na bramkę The Blues. W 40 minucie sfaulowany został tym razem Mata. Jak się okazało, sędzia pokazał w tym momencie drugą żółtą kartkę Pereirze, przez co ten musiał opuścić boisku, a sytuacja Benfici skomplikowała się jeszcze mocniej.

Mimo gry w osłabieniu, goście nadal tworzyli sobie dogodne sytuacje, jednak czujny do końca pozostawał Petr Cech. Gospodarze również stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji. Najlepszą z nich miał Ramires, który fatalnie skiksował i nie trafił do pustej bramki. Im bliżej końca, tym goręcej robiło się pod bramką The Blues. Taka gra musiała przynieść skutek, i w 85 minucie do wyrównania doprowadził Javi Garcia, który strzałem głową pokonał Cecha.

Gdy Orły próbowały strzelić kolejną bramkę, nadziały się na kolejną kontrę Chelsea. Wprowadzony na boisko Raul Meireles po kilkudziesięciometrowym rajdzie, fantastycznym strzałem w okienko pokonał Artura i umieścił piłkę w siatce. Ten gol przypieczętował awans Londyńczyków do półfinału Ligi Mistrzów. Tam przyszło im się zmierzyć ze starymi znajomymi z dawnych lat, czyli z FC Barceloną. Była to idealna okazja na rewanż po półfinale z sezonu 2008/09.