Powrót do przeszłości – Chelsea vs Barcelona

Po nienajlepszym dwumeczu z Benficą, przyszedł czas na półfinałowe starcie z FC Barceloną. Była to idealna okazja na rewanż, z dwumecz w 2009 roku.

Chelsea vs Barcelona, 18.04.2012, Stamford Bridge

Już przed rozpoczęciem spotkania, piłkarze The Blues byli skazywani na pożarcie. Zawodnicy londyńskiego klubu pokazali jednak niesamowity charakter, choć w wielu sytuacjach mieli bardzo dużo szczęścia. Tak jak przewidywano, to Barcelona utrzymywała się dłużej przy piłce, forsując bramkę Cecha. W 9 minucie Sanchez w sytuacji jeden na jeden z czeskim bramkarzem trafił w poprzeczkę. Piłkarze Blaugrany z minuty na minutę tworzyli coraz to groźniejsze akcja, jednak ich skuteczność tego dnia była na niesamowicie niskim poziomie.

Tuż przed przerwą piłkę z linii bramkowej po strzale Fabregasa musiał wybijać Ashley Cole. Gdy wszyscy myśleli już o zejściu do szatni, w doliczonym czasie gry, świetną piłkę od Lamparda przejmuje Ramires, zagrywa wzdłuż bramki, gdzie na futbolówkę czekał już Drogba. Dla wielu był to niespodziewany cios.

Po wyjściu na drugą połowę obraz meczu nie uległ zmianie, a co gorsza dla Chelsea, Barcelona przycisnęła jeszcze mocniej. Swoimi umiejętnościami popisywał się Leo Messi, który wziął na siebie ciężar gry. W 56 minucie powinno być 1:1, jednak Sanchez mając dużo czasu i miejsca nie trafił nawet w światło bramki. Z każdą minutą piłkarze Barcelony byli coraz bardziej bezradni. Dopiero w 86 minucie zakotłowało się w polu karnym Chelsea. Po strzale głową Puyola, Cech końcówkami swoich palców zdołał obronić ten strzał. Wynik meczu był ogromnym zaskoczeniem, co zapowiadało ogrom emocji przed rewanżem na Camp Nou.

Barceolna vs Chelsea, 24.04.2012, Camp Nou

Od samego początku gospodarze zepchnęli Londyńczyków do głębokiej defensywy, chcąc jak najszybciej strzelić wyrównującą bramkę. Po raz kolejny skuteczność Barcelony stała na niskim poziomie. Mimo strzałów, defensywa Chelsea nadał pozostawała niezłamana. Swoją pierwszą dogodną sytuację Chelsea miała dopiero w 25 minucie, jednak Drogba strzelił obok słupka. Chwilę później na boisku pojawił się Alves, który po chwili brał już udział przy bramce gospodarzy. Brazylijczyk podaje do Cuenki, ten zagrywa w pole karne do Busquetsa i Hiszpan z kilku metrów pokonuje Cecha.

Chwilę później sprawy skomplikowały się jeszcze bardziej, kiedy to po faulu na Sanchezie z boiska wyleciał Terry. Barcelona szybko na tym skorzystała i momentalnie strzeliła drugą bramkę. Świetne podanie Messiego w pole karne wykorzystał Iniesta, który z zimną krwią strzelił obok wychodzącego z bramki Czecha. Obrońcy Blaugrany rozluźnili się zdecydowanie za wcześnie, co wykorzystał Lampard na spółkę z Ramiresem. Podanie w uliczkę Anglika, a Brazylijczyk technicznym lobem pokonuje Valdesa.

Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy czarny scenariusz Chelsea nakreślał się coraz mocniej. Droba fauluje w polu karnym i sędzie bez wahania wskazuje na jedenasty metr od bramki. Gdy wydawało się, że to może być koniec tego spotkania, do rzutu karnego podchodzi Messi, oddaje mocny strzał, ale piłka ląduje na poprzeczce. Kolejne minuty to dalszy popis nieskuteczności Katalończyków. Autobus Chelsea funkcjonował tego wieczoru bardzo dobrze. Mimo, że Barcelona wyszła na dwubramkowe prowadzenie po golu Sancheza, okazało się, że podający Alves był na spalonym.

Im bliżej końca meczu, tym bardziej atakowali gracze Barcy, atakując praktycznie całym zespołem. Gdy Katalończycy myśleli tylko jak strzelić bramkę, Chelsea zadała decydujący cios. Długie wybicie z pola karnego, piłkę na środku boiska przejmuje Torres, biegnie osamotniony na bramkę Valdesa, mija Hiszpana i pakuje piłkę pustej bramki. Sensacja na Camp Nou stała się faktem.

W finale, podopiecznym Di Matteo przyszło mierzyć się z niemiecką potęgą, Bayernem Monachium. Dodatkowo, finałowy mecz rozgrywany był na stadionie Bawarczyków, Allianz Arenie.