O Livramento, prawej flance, priorytetach transferowych i akademii
O Livramento, prawej flance, priorytetach transferowych i akademii

O Livramento, prawej flance, priorytetach transferowych i akademii

Tino Livramento został wybrany najlepszym zawodnikiem rezerw w sezonie 2020/21. Przyszłość zawodnika w klubie nie jest jednak pewna.

Jeśli nie widzieliście jego gry, odsyłam tutaj: TINO W AKCJI

Livramento wyróżnia się niebywałą wytrzymałością (tego nie widać na highlightach), szybkością, potrafi idealnie wyłożyć piłkę i przy tym jest dobry w defensywie. Jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym wahadłowym świata U20 i nie jest to wcale wyolbrzymienie. Swoją grą przypomina Achrafa Hakimiego.

Wiarygodne źródła donosiły, że Thomas Tuchel chce wzmocnić swój skład piłkarzem grającym na prawej flance. Chelsea jest zainteresowana prawym wahadłowym Interu Mediolan – właśnie Achrafem Hakimim. Alternatywą mógłby zostać Adama Traore z Wolves. Z kolei zainteresowanie Aston Villi  i Milanu wahadłowym Chelsea zostało potwierdzone przez Kinsellę, najbardziej wiarygodnego dziennikarza jeśli chodzi o młodych zawodników The Blues. Bądźmy szczerzy – ofert jest dużo więcej i to z topowych lig.

Wychowankowie byli ważnymi ogniwami drużyny w ciągu ostatnich 2 lat. Kluby wiedzą, że droga do pierwszego składu Chelsea jest niezwykle trudna, szczególnie po wygraniu Ligi Mistrzów. Zawodnicy akademii będą pożądani w całej Europie, bo ich jakości, a także osobowości nie można podważyć. Oczywiście jest to chluba dla akademii, jednak dla Chelsea sytuacja ta nie jest komfortowa. Albo młody zawodnik dostanie szansę w pierwszej drużynie Chelsea, albo odejdzie i dostanie ją gdzieś indziej. I nie chodzi tu o promowanie wychowanków „na siłę”, tylko tych, którzy są wystarczająco dobrzy lub są na dobrej drodze, by taki poziom osiągnąć. Transfer Jadona Sancho do Borussi Dortmund zapoczątkował trend opuszczania Wielkiej Brytanii w celu poszukiwania minut i rozwoju poza granicami kraju. Nieuniknionym jest, że wychowankowie będą rozważać taką opcję.

KONTRAKT

Umowa Livramento kończy się za rok. Klub jest w trakcie rozmów odnośnie nowego kontraktu, jednak czy Tino go podpisze? Jeśli Chelsea ściągnie Hakimiego, Tino najprawdopodobniej odejdzie. Jeśli jednak Chelsea go nie zakupi, Tino może mieć nadzieję na otrzymanie minut w pierwszej drużynie. Kupno innego wahadłowego niż Marokańczyk nie ma sensu, Livramento jest wystarczająco dobry, aby dostać szansę w Premier League. Klub chce również uniknąć powtórzenia sytuacji Lampteya, który odszedł za grosze i powoli podbija Premier League. The Secret Scout zdradził, że Thomas Tuchel jest dużym fanem Livramento, a dwukrotne pojawienie się na ławce rezerwowych w majowych meczach jest prawdopodobnie początkiem realizacji obietnic, które zostaną zawarte przy możliwym podpisaniu umowy.

PRIORYTETY

Wiarygodne źródła donosiły, że priorytetem Chelsea w oknie transferowym jest zakup napastnika, defensywnego pomocnika, a także zawodnika grającego po prawej stronie boiska. W pierwszej kolejności The Blues powinni skupić się na pierwszych dwóch pozycjach. Wahadło niekoniecznie wymaga wielkich umiejętności (patrz Moses 2016/17). Wydatek z rzędu >60 milionów na tę pozycję na pewno budzi wątpliwości, szczególnie biorąc pod uwagę posiadanie Livramento, James’a, Azpiego i ewentualnie CHO. Jeśli jednak transfer Hakimiego doszedłby do skutku, Chelsea zyskuje świetnego piłkarza, wszechstronnego, obecnie prawdopodobnie najlepszego na swojej pozycji, który jest w stanie zredefiniować pozycję wahadłowego, a także rozciąga możliwości taktycznie Tuchela.

W klubie również nadal jest Dujon Sterling – wahadłowy z krwii i kości, który po sezonie w Wigan naznaczonym urazami odbudowywał formę w rezerwach Chelsea. Kto wie, może za rok/dwa wejdzie na poziom Premier League i zostanie zmiennikiem potencjalnego wahadłowego. Henry Lawrence w tym sezonie grywał również na prawej obronie, prawej środkowej obronie w trójce i jako wahadłowy, nie schodząc ze swojego bardzo wysokiego poziomu. Niewykluczone, że Davide Zappacosta wciąż będzie zawodnikiem Chelsea. Zaliczył udany sezon we Włoszech grając właśnie na tej pozycji.

Dujon Sterling of Chelsea runs the ball down the wing during the Premier League 2 match between Chelsea and Everton on March 12, 2021 in Kingston...

 

PRAWA FLANKA

Reece James pokazał, że potrafi grać jako wahadłowy, a kapitan Cesar Azpilicueta po bardzo dobrej drugiej części sezonu nagle nie przestanie grać, bo nie ma ku temu żadnych powodów. Trzeba być naiwnym, żeby myśleć, że potencjalny transfer Hakimiego nie wpłynie na ilość minut James’a. Moim zdaniem Reece jest najlepszy jako prawy obrońca w czwórce. Oczywiście grał fantastycznie jako prawy wahadłowy, jednak nie ma takiego odejścia od rywala, które zagwarantowałoby większą ilość sytuacji bramkowych. Przykładowo, ile pamiętacie świetnych dośrodkowań Jamesa z tej pozycji, a ile z okresu, kiedy grał w czwórce obrońców? Różnica jest spora. Na PŚO jest wciąż duża konkurencja. W przypadku przejścia na czwórkę z tyłu Hakimi może grać jako prawy skrzydłowy, jednak czy jest to skrzydłowy warty 60 milionów?

TRANSFERY

Jeśli Chelsea będzie w stanie pogodzić kupno głównych celów klubu z pozycji napastnika i defensywnego pomocnika z Hakimim – ten ruch ma sens, buduje się niesamowita paczka. Jeśli transfer Hakimiego w pierwszej kolejności wpłynie negatywnie na inne transfery – nie podoba mi się takie rozwiązanie, na wahadle mamy dużo jakości. Szczególnie jeśli w późniejszej fazie okienka transfer przykładowo Declana Rice’a będzie zależał od pieniędzy zebranych ze sprzedaży i wypożyczeń innych zawodników.

Źródło: getty images

O autorze

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW