Roman Abramowicz pozywa australijski wydział HarperCollins
Roman Abramowicz pozywa australijski wydział HarperCollins

Roman Abramowicz pozywa australijski wydział HarperCollins

Właściciel Chelsea Roman Abramowicz ma zamiar pozwać australijski wydział HarperCollins za zarzuty, że kupił klub na polecenie Władimira Putina.

Zarzuty te zostały przedstawione w książce Catherine Belton „Ludzie Putina: Jak KGB odzyskało Rosję, a potem przejęło Zachód”. Belton cytuje zbiegłego miliardera Siergieja Pugaczowa, kiedyś nazywanego „bankierem Putina” jako źródło roszczeń, ale Abramowicz utrzymuje, że zarzuty są nieprawdziwe i szkodliwe zarówno dla niego, jak i dla klubu.

Pugaczow został zdyskredytowany w pozwie do Wysokiego Sądu w 2016 r. i nazwany przez panią sędzinę Rose „samozwańczym” i „niemożliwym do uwierzenia”. Przedstawił swoje zarzuty dotyczące transakcji z Chelsea w późniejszym przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym w 2018 roku, ale zostały one pominięte przez sędziego.

W marcu Abramowicz ogłosił, że pozywa HarperCollins do londyńskiego Wysokiego Sądu. Pierwsza rozprawa sądowa ma się odbyć w lipcu. Sprawa w Australii ma na celu wypełnienie luki prawnej, która pozwoliłaby HarperCollins na dalszą dystrybucję książki w tym kraju, nawet gdyby Sąd Najwyższy orzekł na jego korzyść.

Nakazy sądowe wydane przez sądy angielskie zasadniczo nie byłyby wiążące w Australii. Źródła bliskie panu Abramowiczowi wypowiedziały się na ten temat.

-To działanie jest kolejnym krokiem do obalenia fałszywych zarzutów dotyczących nazwiska pana Abramowicza i ich sprostowania. Autor korzysta z dwóch głównych źródeł w odniesieniu do głównych zarzutów.

-Siergiej Pugaczow, który, według autora, w ciągu sześciu lat był przesłuchiwany 21 razy, czyli zdecydowanie najwięcej ze wszystkich przesłuchiwanych, a po drugie Borys Berezowski.

-Obie te osoby zostały uznane za niewiarygodne i zdyskredytowane przez brytyjski Wysoki Sąd. Siergiej Pugaczow w książce pani Belton podaje szereg fałszywych twierdzeń na temat pana Abramowicza, w tym fałszywe twierdzenie dotyczące zakupu przez niego Chelsea.

-Twierdzenie to jest sprzeczne z licznymi, należycie udokumentowanymi dowodami zaprzeczającymi temu twierdzeniu. Wywiad autora z Borysem Berezoskim z 2005 roku stanowi podstawę do fałszywego twierdzenia książki o tym, kto otrzymał wpływy ze sprzedaży Sibnefti w 2005 roku.

-Własność Sibneftu była przedmiotem sprawy sądowej w brytyjskim Sądzie Najwyższym, a fałszywe roszczenia pana Berezowskiego do własności Sibneftu zostały odrzucone przez Sąd Najwyższy w 2012 r.

Berezowski został uznany przez panią Justice Gloster w wyroku z 2012 r. za „niewiarygodnego i z natury niewiarygodnego świadka”. Pugaczow jest byłym bankierem, przemysłowcem i senatorem, który w styczniu 2011 roku wyjechał z Rosji do Londynu. Postawiono mu zarzuty karne związane z upadkiem należącego do Pugaczowa banku Mezhprombank, który został uznany za niewypłacalny przez rząd rosyjski w 2010 roku, mimo że bank ten otrzymał znaczną pomoc państwa w czasie światowej recesji w 2008 roku.

Rosyjski rząd oskarżył Pugaczowa o wykorzystanie pieniędzy do wzbogacenia się, czemu on sam zaprzecza. Adwokaci Federacji Rosyjskiej próbowali zamrozić aktywa Pugaczowa. W marcu 2015 r. sędzia Peter Smith zakazał Pugaczowowi opuszczania kraju i nakazał mu oddanie paszportów. Pugaczow następnie uciekł ze Zjednoczonego Królestwa w czerwcu 2015 r., naruszając nakaz sądowy.

Pozew w Australii został wniesiony przeciwko HarperCollins Publishers Australia, które jest drugim co do wielkości wydawnictwem handlowym w Australii i spółką zależną HarperCollins Publishers, drugiego co do wielkości wydawcy książek konsumenckich na świecie.

Żródło:  Mail

 

 

 

O autorze

Avatar

W redakcji mówią na mnie Chomik.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW