Broja: Jestem kibicem Chelsea od małego
Broja: Jestem kibicem Chelsea od małego

Broja: Jestem kibicem Chelsea od małego

Po podpisaniu nowego, długoterminowego kontraktu z Chelsea Armando Broja udzielił obszernego wywiadu stronie internetowej Chelsea. Młody Albańczyk wyjaśnił między innymi, dlaczego tak wiele dla niego znaczy gra dla The Blues oraz jak na niego wpływa możliwość pobierania nauk od  bardziej doświadczonych kolegów z pierwszej drużyny.

Absolwent Akademii Chelsea spędził sezon 2020/21 na wypożyczeniu w holenderskim Vitesse Arnhem, gdzie po raz pierwszy zasmakował futbolu na seniorskim poziomie. Nagrodą za dobre występy w Eredivisie, było podpisanie nowego kontrakt z The Blues, który związał jego przyszłość z klubem do co najmniej 2026 roku.

– Byłem w Chelsea od małego, to mój wymarzony klub. Kibicuję Chelsea! – wyjaśnił Broja.

– Przeszedłem przez cały system Akademii, więc naprawdę dobrze rozumiem klub. Zawsze miałem bardzo bliską więź z Chelsea, pamiętam to odkąd byłem małym chłopcem. Wspierałem The Blues i chodziłem na ich wszystkie mecze, więc fajnie, że mogłem podpisać długoterminowy kontrakt z klubem, który kocham i nie mogę się doczekać kolejnych lat związanych z Chelsea.

– Dobrze jest zrzucić z siebie ten ciężar. Teraz mogę po prostu skoncentrować się na sobie, kolegach z drużyny i tym, co jest przed nami. Jestem uradowany, że udało się to zrobić tak wcześnie i teraz mogę po prostu skupić się na piłce bez stresu o kontrakt.

Wydaje się, że to idealny czas na podpisanie umowy i skupienie się na sprawach związanych z futbolem, ponieważ sezonem zasadniczy już na horyzoncie. Broja dołączył do przedsezonowego składu Thomasa Tuchela, a oprócz wyjazdu do Irlandii na obóz, Albańczyk rozegrał 45 minut w sparingu przeciwko Peterborough United w Cobham. Co więcej młody napastnik zdobył nawet gola w tym spotkaniu.

Zrozumiałe jest, że reprezentant Albanii, który w marcu zaliczył swój pierwszy seniorski mecz w reprezentacji, nie mógł być bardziej zadowolony ze swojego startu w tym okresie przygotowawczym i szybkiego wzrostu pewności siebie.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że strzeliłem pierwszego gola w okresie przedsezonowym. To był dobry sposób na otwarcie tego sezonu. Jako młody napastnik musisz być pewny siebie. Najgorzej, gdy marnujesz okazje, czujesz się przygnębiony i nie uważasz, że jesteś w dobrym miejscu. Miło, więc że mogłem wpisać się na listę strzelców i pomóc drużynie tak jak to tylko możliwe. To jest najważniejsze.

– Mecz z Peterborough był bardzo fajny. Miałem okazję grać przez 45 minut, w tym czasie zaliczyłem asystę i strzeliłem gola. Dobrze było być zaangażowanym w wynik, ponieważ zdecydowanie widać dużą różnicę jakości między chłopkami z Akademii, a pierwszym zespołem.

Jednak nie tylko ten mecz był szansą na wdrożenie się w kadrę Thomasa Tuchela. Zawodnicy Akademii dostali możliwość pracy i uczenia się od swoich bardziej doświadczonych kolegów, którzy kilka tygodni temu sięgnęli po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Każdy dzień to okazja do jeszcze większego docenienia drużyny przez drugiego najmłodszego członka grupy, która udała się do Dublina.

– To jest szalone. Kiedy byłem młodszy, nigdy nie myślałem, że będę w takiej sytuacji. Każdego dnia jestem wdzięczny mojej rodzinie oraz wszystkim, którzy mnie wspierali za to, że dziś znajduję się w takim, a nie innym miejscu. Mam możliwość uczenia się od jednych z najlepszych piłkarzy na świecie.

– Znajduję się wśród zawodników pierwszego zespołu, którzy regularnie grają w Lidze Mistrzów, a ostatnio nawet ją wygrali. Dobrze jest się od nich uczyć, ale oni również chętnie pomagają młodym chłopakom, ponieważ są cudownymi ludźmi i wiedzą, że gdy jesteś w takim wieku musisz się rozwijać. Tu jest jak w jednej dużej rodzinie, więc naprawdę miło jest rozmawiać z chłopakami, a następnie z nimi trenować każdego dnia. To było naprawdę pozytywne kilka tygodni.

Broja szczególnie cieszy się możliwością pobierania nauk od bardziej doświadczonych napastników Chelsea. Chociaż w składzie jest oraz było wielu napastników, którzy służą swoją pomocą, Tammy Abraham stała się szczególnie przydatnym źródłem wiedzy w Irlandii. Dodatkowo między oboma snajperami istnieje szereg podobieństw. Zarówno Albańczyk jak i Anglik są wysocy, zwinni oraz mają łatwość poruszania się w polu karnym rywala i wywierania presji na defensorach. Ponadto Abraham przeszedł tę samą ścieżkę, co Broja – wszystkie szczeble Akademii, wypożyczenie, a ostatecznie pierwsza drużyna Chelsea. 

– Wcześniej mieliśmy Oliviera Girouda, który już od nas odszedł, ale to on był topowym napastnikiem. Jest jednak znaczna różnica, ponieważ Tammy przeszedł przez Akademię, więc doskonale rozumie, przez co aktualnie przechodzę, bo sam znajdował się w tym miejscu. Ciągle mi doradza i mówi, co jest dobre, a co złe – czego mogę się uczyć oraz jak mogę się rozwijać. Tammy jest naprawdę dobrym facetem i genialnym wzorem do naśladowania. Stara się pomagać jak najwięcej, a ja chłonąć wiedzę, którą mi przekazuje. Tak samo jest oczywiście z innymi graczami, mamy tu w końcu piłkarzy, którzy wygrali Ligę Mistrzów. Po prostu miło jest przebywać wśród ludzi, od których można się wiele nauczyć.

Drugą stroną codziennych treningów z zawodnikami, którzy sprawdzili się na samym szczycie tego sportu, jest zdobywanie pewności siebie. Dla młodych graczy takich jak Broja jest to kluczowa rzecz – świadomość, że jeśli potrafią rywalizować z takimi turami piłki nożnej, to mogą robić to przeciwko każdemu.

– To wszystko daje ci również duży wzrost pewności siebie. Jeśli wiesz, że dobrze radzisz sobie na treningach i gierkach, to zyskujesz wiarę, że możesz rywalizować z każdym innym piłkarzem, czy zespołem na świecie. To genialne uczucie. Treningi przebiegają w bardzo pozytywnej atmosferze, a wszyscy zawodnicy są w dobrym humorze, więc naprawdę fajnie jest tu być i uczyć się od najlepszych.


Źródło: Chelsea FC

O autorze

Borys Francuz

Druga najważniejsza osoba na portalu Chelsea24News, zaraz po Bogu.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW