Obszerna analiza gry Romelu Lukaku
Obszerna analiza gry Romelu Lukaku

Obszerna analiza gry Romelu Lukaku

Luk Who’s Back – analiza Romelu Lukaku i tego co wniesie do zespołu.

Zdjęcie

W tej analizie przyjrzymy się jego silnym i słabym stronom, porównamy go z innymi napastnikami oraz rzucimy okiem na to, gdzie Lukaku robi najwięcej szkód (dla przeciwnika; ) )

Dane statystyczne zebrane zostały z różnych źródeł, wliczając fbref i whoscored.

Na start – szybki rzut okiem na podsumowanie gry Lukaku. Gość jest bardzo dobry dosłownie we wszystkim czego można oczekiwać od napastnika.

Jego podania, to bardzo niedoceniona broń, która pomoże nam zarówno podczas przejść (transitions – etap zaraz po odebraniu piłki), jak i podczas utrzymywania się przy piłce.

Zdjęcie

Podpisujemy Lukaku przede wszystkim z powodu jego ‘produktu końcowego’. Już teraz jest na szczycie z najlepszymi napastnikami, zarówno w oczekiwanej, jak i rzeczywistej wydajności. Grając w ofensywnie nastawionej drużynie, takiej jak Chelsea Tuchela, liczby powinny się jeszcze polepszyć.

Zdjęcie

Lukaku pomaga drużynie ‘progresować’ grę lub posyłając ją do przodu na 3 różne sposoby – poprzez podania, transportując piłkę w kierunku bramki przeciwnika i przede wszystkim, poprzez jego nienaganną umiejętność ‘otrzymywania’ piłek.
Jego umiejętność odbioru i kontroli podań z linii obrony/pomocy jest BARDZO niedoceniona.

Zdjęcie

Lukaku jest ogromnym zagrożeniem, zarówno w, jak i w obrębie pola karnego. Podobnie jak w przypadku progresji gry (ball-progression), równie dobrze radzi sobie z podaniami, zdobywaniem metrów z piłką jak i kontrolą otrzymywanych podań.
Sporo napastników jest aktywnych w polu karnym ale nie przekłada się to na efekt końcowy, w przypadku Lukaku – radzi sobie świetnie w obu aspektach.

Zdjęcie

xGBuildup to statystyka która mierzy udział gracza podczas sekwencjach posiadania piłki które kończą się strzałem.
Poniższy wykres nie wnosi nic nowego, potwierdza tylko czynny udział Lukaku podczas budowania akcji w Interze.

Ustaliliśmy do tej pory, że Lukaku jest dobry zarówno w jak i poza polem karnym. Czuje się pewnie podczas podejmowania strzałów końcowych (final shot), dostarczania podań czy podczas budowania akcji.

Zdjęcie

Jak on to robi? No spójrzmy.
Kreatywność Lukaku – umiejętność wypracowywania strzałów kolegom – opiera się głównie na centralnych i prawych kanałach gry.

Rodzaje kluczowych podań wskazują, że Lukaku jest równie dobry podczas gry przodem, jak i plecami do bramki.

Zdjęcie

Fani Chelsea mogą rozpoznać te rejony boiska jako rejony głównie okupowane przez Havertza. Czy nie będzie to problemem?

Niespecjalnie. Zarówno Lukaku, jak i Havertz czują się równie pewnie schodząc niżej do rozegrania, jak i wbiegając pomiędzy linie obrony, otwierając opcje do podań. Jeżeli jeden zejdzie niżej, drugi będzie atakował linię obrony.

Zdjęcie

Patrząc na wykres, widzimy, że Inter, przy tworzeniu szans dla Lukaku, był skupiony głównie na lewej stronie. Kreowanie szans z tej strony boiska, szczególnie jeżeli sam Lukaku okupuje przeciwną strone, umożliwia mu ‘otwarcie’ się w kierunku bramki podczas strzelania, a to przekłada się na więcej opcji finalizowania akcji.

Zdjęcie

Większość strzałów Lukaku to strzały z obrębu obramowania bramki, zdarza mu się strzelać z bocznych sektorów, ale nie robi tego zbyt często.
Lukaku bazuje na high quality chances – skupia się głównie na oddawaniu strzałów z ‘bliska’, z optymalnych pozycji.

Zdjęcie

Ciężko to zmierzyć statystykami, ale Lukaku jest niesamowicie kreatywny i inteligentny w ruchach bez piłki. Zapominając o jego sile i szybkości, Lukaku jest artystą jeżeli chodzi o ruch bez piłki.

Lukaku strzela z pewnych pozycji, ale jak się to przekłada na wykończenie?

Belg ma szeroki zakres rodzajów wykończenia w swoim arsenale – lewa noga, prawa noga, głowa. Nieraz pokazał że potrafi strzelać w różnych okolicznościach – po dryblingu, przy pierwszym kontakcie itp.

Zdjęcie

Wszystko to, nie oznacza, że Lukaku jest elitarnym finiszerem. Jest nieco powyżej sredniej, w najlepszym wypadku.

Jednakże, wykończenie to dość płynna/lotna/zmienna statystyka, jest mocno zależna od innych metryk. Niemniej, patrząc na jego liczby i przełożenie okazji na gole, wykończenie nie powinno stanowić żadnego problemu.

Gdzie Lukaku może się jeszcze poprawić?
Na ten moment, belg jest Top5 napastników świata, ciężko mówić o wadach i brakach. Jego problemy z ‘first-touch’ są mocno przesadzone i rozdmuchane, większość napastników ma takie ‘problemy’
Mógłby jednak oddawać więcej strzałów.

Lukaku nigdy nie obfitował w strzały, pomimo strzelania dużej ilości goli. Pośród piłkarzy z przynajmniej 30 golami (bez karnych) w sezonach 19/20 i 20/21, Lukaku i jego współczynnik strzałów na 90 minut, oscylują wokół dna.

Zdjęcie

Lukaku jest niesamowicie konsekwentny jeżeli o strzelanie bramek chodzi – strzela i dopełnia statystyk (stats-padding) w dużej ilości meczów. Może być jeszcze lepszy oddając więcej strzałów.

Lukaku jest w stanie dodać 3-5 goli w sezonie po prostu oddając większą liczbę strzałów, strzały nie muszą być nawet wysokiej jakości.

Zdjęcie

Problem strzelania można zanalizować patrząc jak często Lukaku kończy mecze z dużą ilością strzałów.

Duża ilość meczów w jego wykonaniu kończy się 1-2 strzałami, czasem mimo to z golem. Dlaczego nie strzelać więcej? Dla porównania, Lewandowski oddaje średnio 2 strzały na połowę meczu.

Zdjęcie

Na problem ilości strzałów można spojrzeć z dwóch perspektyw:
⦁ Taka już charakterystyka Lukaku, nie zmieni tego
⦁ W bardziej ofensywnej drużynie, z lepszymi piłkarzami dookoła będzie miał więcej okazji co przełoży się na strzały

Na ten moment, skłaniałbym się ku opcji nr 2

Umiejętności dryblingu są OK, nie jest to poziom elitarny. Nie jest i nie będzie Neymarem czy Messim, ale poradzi sobie w przypadku niektórych przeciwników.

Mógłby poprawić grę w powietrzu, przy jego rozmiarach zdaje się, że liczby mogłyby być lepsze. (38,8% skuteczności)

Zdjęcie

Reasumując, Lukaku znajduje się pomiędzy kompletnymi, topowymi napastnikami świata – jest zdolny wykonać praktycznie wszystko, co co poprosi go trener.

Dla Chelsea Tomasa Tuchela, nie ma lepiej skrojonego napastnika.

Czego możemy oczekiwać?
20-25 goli w lidze, 5-10 w LM. Ważniejsze natomiast jest to, że jego obecność i inteligentne ruchy bez piłki będą tworzyły przestrzenie dla naszych, utalentowanych i kreatywnych graczy ofensywnych.

Tłumaczenie własne:
Oryginał: https://twitter.com/ExpectedChelsea/status/1424425944090042374
Autor: @ExpectedChelsea na twitterze

Dla Chelsea24News napisał: Marcin Łozowski

O autorze

Łukasz Tryka

Kibic Chelsea od blisko 10 lat. Pasjonat futbolu, koszykówki oraz dobrej muzyki. Lubię poznawać nowe rzeczy i zgłębiać wiedzę na ich temat.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW