Havertz: Są ludzie, którzy nie mają gdzie spać!
Havertz: Są ludzie, którzy nie mają gdzie spać!

Havertz: Są ludzie, którzy nie mają gdzie spać!

Ostatnie 11 miesięcy z życia Kaia Havertza to bardzo intensywny okres zmian. Ostatnio rodzinne miasto Niemca padło ofiarą powodzi, a młody zawodnik Chelsea chce pomóc w naprawie szkód, które wyrządził żywioł.

W zeszłym oknie transferowym 22-latek trafił na Stamford Bridge za kwotę 71mln funtów. Od samego początku Kai musiał się mierzyć z kwarantanną, brakiem regularnej gry, słabą formą i aklimatyzacją, co przełożyło się na ciężki start w nowym klubie.

– Myślę, że ten rok dał w kość nam wszystkim. Również mi. Zmieniłem kraj, ligę, klub i wszystko było nowe. Jednak, kiedy myślę, jak skończyliśmy sezon i jak się prezentowałem, to czuję się lepiej.

– Teraz znam ligę i jej graczy, więc liczę, że ten sezon będzie jeszcze lepszy. Mogło mnie to wiele nauczyć, dzięki czemu dorosłem jako piłkarz, ale przede wszystkim jako człowiek, co jest dla mnie najważniejsze.

– Pewnie, to był ciężki czas, ale kiedy ludzie z rodzinnego miasta mówią mi o powodziach to wiem, że inni mają gorzej.

Po zakończeniu EURO 2020, Kai otrzymał urlop, który spędził ze swoją rodziną. Wspomina on o telefonie o taty, który mówił mu o „potężnych, kilkudniowych opadach”.

– Na początku nie traktowałem jego słów poważnie, bo czasem zdarzają się bardziej deszczowe dni, a ludzie lubią przesadzać. Szybko sprowadził nas na ziemie, wysyłając zdjęcia i filmiki tego co się dzieje.

– To był okropny widok. Wszystko było zalane, samochody pływały po ulicach, a obok nich ludzie. Ciężko było to oglądać, bo mieszkałem 20 minut od miejsca, gdzie zrobiono zdjęcia. Bolało, bo tam dorastałem.

Niemiec postanowił działać i wesprzeć rodzinne Aachen. Dofinansował Niemiecki Czerwony Krzyż na kwotę 200tys euro. Dodatkowo zaangażował się w stworzenie limitowanej edycji korków, z których dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc. W jednej z par Havertz zagra w niedzielnym meczu przeciwko Arsenalowi.

– Chcemy zarobić na tym pieniądze, a ten but może być symbolem mojej wsparcia i respektu do ludzi, którzy wszystko stracili.

Powodzie ustały jakiś czas, lecz teraz były gracz Bayeru Leverkusen chce się skupić na edukacji ludzie, ponieważ wiele osób wciąż nie jest świadome co dzieje się wokół nich.

– Może wszyscy zapomnieli. Moja rodzina mieszka w okolicy tamtych powodzi i wiem, że dalej jest tam mnóstwo osób bez dachu nad głową. Niektórzy stracili wszystko, są ludzie bez kąta by się wyspać, albo rodziny bez jedzenia i ubrań.

– Myślę, że to odpowiedni moment by im pomóc. Wciąż mają wiele problemów.

Zniszczenia spowodowane powodziami zachęciły Havertza do zdobycia wiedzy z zakresu zmian klimatycznych. Niedawne powodzie i fale upałów stały się tematem nagłówków gazet w całej Europie. Według zeszłotygodniowego raportu ONZ, wpływ ludzi na klimat jest gargantuiczny.

– Jestem gościem, który kocha nature i zwierzątka. Chce się wiele nauczyć odnośnie zmian klimatu, które zaszły w ostatnich latach, wiem, że jako ludzie mamy na to duży wpływ i możemy polepszyć naszą sytuację.

Źródło: BBC

O autorze

Kacper Piwkowski

Wychowanek Chelsea24News, lubię hiszpańskie kino, postrzelać na Mirażu lub bronić wieżę gdy gram Swainem na supporcie. Kocham piłkę i mogę o niej rozmawiać godzinami, zwłaszcza o tej angielskiej.

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW