Loan Army: Kto jest na wypożyczeniu i co dalej z polityką transferową Chelsea?
Loan Army: Kto jest na wypożyczeniu i co dalej z polityką transferową Chelsea?

Loan Army: Kto jest na wypożyczeniu i co dalej z polityką transferową Chelsea?

Chelsea znana jest z wypożyczania pokaźnej liczby młodych zawodników. Ostatnie okno transferowe nie jest od tego wyjątkiem. Polityka transferowa The Blues często jest punktem spornym wśród fanów samego klubu, jak i piłki nożnej. Jednak takie działania sztabu zespołu ze Stamford Bridge cały czas przynosi korzyści.

Oskarżani o gromadzenie młodych zawodników Londyńczycy, zarabiają pokaźne sumy ze sprzedaży graczy z akademii. Letnie okno transferowe 21/22 przyniosło do klubowej kasy 100 milionów funtów. Mowa oczywiście tylko o odchodzących wychowankach.

Tu warto przypomnieć, że w ostatnim czasie do pierwszego składu przebiło się kilku graczy będących uprzednio na wypożyczeniu. Mowa m.in. o Mouncie, Jamesie i Christensenie.

Lista graczy przebywających obecnie na wypożyczeniu:

Pomysłem tego co inni nazywają loan army jest nie kto inny, jak były dyrektor sportowy Chelsea – Michael Emenalo. Skład tej „paczki” zawiera często od 30 do 40 graczy, którzy wypożyczani są z różnych powodów.

Po pierwsze, przy tempie w jakim menadżerowie przychodzą i odchodzą na Stamford Bridge odkąd klub przejął Abramowicz, gracze pierwszego zespołu cały czas odczuwają rosnące wymagania co do ich postawy. Jeśli The Blues nie mogą sprzedać graczy, którzy nie wpasowują się w wizję nowego szkoleniowca, Ci udają się na wypożyczenie.

Po drugie, niektórych zawodników Chelsea postrzega jako okazję do zarobku. Kilka wypożyczeń, a później sprzedaż z zyskiem.

Jednym z takich przykładów jest Papy Djilobodji. W barwach The Blues rozegrał zaledwie minutę. Nie przeszkadzało to jednak w tym, by został sprzedany do Sunderlandu za 8 mln funtów. To daje około 5 mln funtów zysku, bo Djilobodji przyszedł na Stamford Bridge z Nantes za 2,7 mln funtów.

No i koniec końców mamy zawodników, jak Abraham, Mount, czy James. Oni po prostu potrzebowali przygotować się do gry na najwyższym poziomie.

Infrastuktura wokół tych działań jest na dużym poziomie wraz z działem wypożyczeń w Surrey. Tam, na czele jest były bramkarz Chelsea – Carlo Cudicini. W sztabie są też tacy gracze jak Ferreira i Tore Andre Flo. W Cobham pomagał również Claude Makkelele jako trener techniczny. Dodatkowo ośrodek stale współpracuje z analitykami i skautami. Postęp wypożyczonych piłkarzy jest stale śledzony, a sami gracze otrzymują informacje zwrotne na temat ich poczynań poza macierzystym klubem.

Gdy Michael Emenalo opuszczał Stamford Bridge w 2017 wyjaśnił, jak działają wprowadzone przez niego rozwiązania w wywiadzie dla Chelsea TV.

Tu przenosimy się do wypowiedzi z wywiadu Emenalo

– Mamy rewolucyjną sieć skautingową. Ludzie kopiują niektóre z naszych rozwiązań. Ulepszyliśmy również nasz dział skautingu opozycji oraz rekrutację młodych graczy.

– Jest również wiele rzeczy wykraczających poza obszar techniczny, które też gwałtownie się rozwinęły.

Ponownie wracamy do tego co z polityką transferową The Blues

Chelsea znana jest z tego, że przebywający na wypożyczeniu gracze mają grupę na WhatsApp, gdzie świętowali sukcesy i utrzymywali kontakt z macierzystym klubem.

W związku z prowadzoną polityką transferową na Stamford Bridge może powstać pewien problem. Wszystko to przez reformę dotyczącą liczby wypożyczonych zawodników, jaką zamierza wprowadzić FIFA.

Od początku przyszłego sezonu kluby nie będą mogły wysłać na wypożyczenie więcej niż ośmiu zawodników w wieku 22 lata lub starszych. Z kolei w kampanii 22/23 limit ten ma być zmniejszony do sześciu zawodników.

Wszystko wskazuje na to, że Chelsea w najbliższych latach będzie zmuszona zmniejszyć ilość zawodników.


źródło: Goal

O autorze

Avatar

Chelsea, FPL, TFT, LPG i inne twitter.com/_jakuub

Related posts

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW