Marcos Alonso: Jestem w pełni przeciwny rasizmowi
Marcos Alonso: Jestem w pełni przeciwny rasizmowi

Marcos Alonso: Jestem w pełni przeciwny rasizmowi

Marcos Alonso przestał klękać przed meczami, ponieważ czuje, że ta akcja straciła na sile. Zamiast tego skrzydłowy Chelsea postanowił stać i wskazywać na antyrasistowską wiadomość na rękawie swojej koszulki.

Alonso został poproszony o wyjaśnienie swojego toku myślenia po niedzielnym zwycięstwie Chelsea 3-0 z Tottenhamem i choć nie zagłębiał się w szczegóły, dał jasno do zrozumienia, że wierzy, iż istnieje lepszy sposób na okazanie szacunku, niż klękanie.

– Po prostu wolę robić to w ten sposób. To jest mój sposób, aby okazać szacunek. Myślę, że jest to inna droga. Uważam, że w klękanie traci trochę na sile. Wolę więc po prostu zrobić to w ten sposób i pokazać, że w pełni popieram walkę z rasizmem.

– Jestem w pełni przeciwny rasizmowi i jestem przeciwny każdemu rodzajowi dyskryminacji. Wolę po prostu przyłożyć palec do plakietki z napisem: ‚Nie dla rasizmu’, tak jak to robią w niektórych innych sportach  lub w innych krajach. Wolę robić to w ten sposób i oczywiście powiedzieć bardzo wyraźnie, że jestem przeciwko rasizmowi i szanuję każdego.

Skrzydłowy Crystal Palace Wilfried Zaha przestał klękać przed pierwszym gwizdkiem w marcu, ponieważ czuł, że jest to „poniżające”, jego rodzice nauczyli go stać wysoko i być dumnym z bycia czarnym. Zaha argumentował, że akcja stała się bardziej rytuałem, a jej znaczenie coraz bardziej się zatraciło. Co więcej, nie sądzi, by miała ona pożądany wpływ na zmianę zachowania.

Alonso, który w zeszłym sezonie zaakceptował uklęknięcie przed meczem w ramach podnoszenia świadomości na temat dyskryminacji rasowej i niesprawiedliwości społecznej, powiedział, że nie rozmawiał o swoim stanowisku z kolegami z drużyny.

– Nie rozmawialiśmy o tym. Jesteśmy w szatni i jesteśmy jak rodzina. Mam bardzo dobre relacje z każdym. Kocham wszystkich i jak do tej pory nie rozmawialiśmy o tym. Nie sądzę, aby była taka potrzeba, ale oczywiście jeśli będę musiał z kimś porozmawiać, powiem to samo, co przed chwilą i nie sądzę, aby były jakieś problemy. Na razie wolę wskazywać na rękaw i tak właśnie będę robił.

Klękanie zostało błędnie zinterpretowane przez niektórych kibiców meczowych jako gest polityczny i zostało zbojkotowane wewnątrz angielskich stadionów, w tym na Wembley przed meczami Anglii na Euro 2020. Zostało to również wykrzyczane przed meczami reprezentacji na Węgrzech i w Polsce. Menadżer Anglii, Gareth Southgate, wielokrotnie powtarzał, że znaczenie tej akcji nie może być jaśniejsze – i że nie ma ona nic wspólnego z polityką.

Alonso został w niedzielę wygwizdany przez kibiców Spurs, co zwiększyło tylko jego motywacje, a on i cały zespół podtrzymali swój znakomity start. Alonso póki co nie daje się wygryźć ze składu, trzymając Bena Chilwella na ławce, a Chelsea jest niepokonana i razem z Liverpoolem zajmuje pierwsze miejsce w Premier League. W sobotę zmierzą się z Manchesterem City na Stamford Bridge.

– Być wygwizdywanym, gdy grasz na wyjeździe to muzyka dla moich uszu. Pewnie jest to spowodowane tym, że strzeliłem kilka bramek przeciwko nim (Spurs) i może mają te wspomnienia w głowie, kiedy dotykam piłki. Uwielbiam to, a jeszcze bardziej, gdy zdobywamy trzy punkty i gramy tak, jak graliśmy.

Źródło: The Irish Times

O autorze

Wojtek Żurek

Nasz atak powinien wyglądać tak: Werner-Lukaku-Mount, chyba zgoda?

Related posts

X
Chelsea24News

FREE
VIEW