Poradnik pisania newsów

Aby nie podawać każdemu takiej samej formułki, pisząc ją kilkanaście minut, postanowiłem stworzyć taki oto poradnik dla nowego redaktora.

Aby załapać o co chodzi przy dodawaniu newsów (co trzeba zrobić w praktyce) potrzeba napisać 2-3 newsy, potem wszystko jest całkowicie odruchowe. Przyznaję jednak, że edytor tekstowy jest mocno nieintuicyjny, dlatego może na początku przerazić.

KROK 1

Na początku dodajemy tytuł. To bardzo ważna część newsa, dobry tytuł zachęci czytelnika, słaby sprawi, że potencjalny czytelnik nawet nie kliknie w newsa.

Staraj się dodawać tytuł, który zachęci, ale taki, który mówi prawdę o newsie. Nie oszukuj czytelnika, nie zachęcaj do wejścia pisząc o rzeczach, których nie ma w newsie. Zachęcaj, nie zdradzaj całego newsa, ale nie oszukuj.

Ważne – nie dodawaj kropki w tytule. Wykrzyknik albo znak zapytania jak najbardziej, ale kropek nie.

Wypowiedzi piszemy w formacie

Nazwisko: Wypowiedź

Oficjalne newsy piszemy w formacie

OFICJALNIE: Tytuł

KROK 2

Zanim przystąpisz do faktycznego pisania newsa ważne jest, aby kliknąć w przycisk ‚dalej/czytaj więcej’. Sprawia on, że treść newsa nie jest widoczna z poziomu strony głównej. Po wpisaniu tytułu zwyczajnie klikasz plus widoczny obok ‚treści’ i wyszukujesz przycisku ‚więcej’. Pod nim zaczynasz pisać newsa.

KROK 3

Gdy już napiszesz newsa to pamiętaj, aby pogrubić pierwszy akapit, wygląda to wiele lepiej, zwłaszcza gdy czyta się newsa na telefonie. Pod newsem napisz źródło treści w formacie

Źródło: Telegraph/GOAL/Przegląd Sportowy

KROK 4

Teraz wystarczy jeszcze dodać tagi oraz obraz wyróżniający. Obie te rzeczy robimy za pomocą menu z lewej strony.

Tagi zazwyczaj są już w bazie, wystarczy wpisać kilka pierwszych liter imienia lub nazwiska piłkarza, a reszta wyskoczy sama. Gdy tagu nie ma w bazie wystarczy skopiować pełne imię i nazwisko (lub pełną nazwę klubu) z Wikipedii i wkleić w odpowiednie miejsce.

Podobnie ma się sprawa z obrazem wyróżniającym (miniaturą), wystarczy wyszukać ją w bazie. Nie dodawaj własnych miniatur!

KROK 5

To wszystko! Klikasz w przycisk opublikuj i właśnie dodałeś newsa.

Korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, wobec czego prosimy o to, abyś wyłączył program blokujący reklamy.

Strona dzięki czemu może się utrzymywać, a my możemy tworzyć ten portal i rozwijać się jako społeczność!

X
Chelsea24News

FREE
VIEW